18. 09. 2018 19:01 | VEĽKÁ MAČA/TV Markíza

S identikitom sme sa vybrali do obce, kde zavraždili Jána Kuciaka a jeho snúbenicu

Urobiť takýto portrét človeka s kriminalistickým technikom nie je vôbec jednoduché

Muž, ktorého hľadá polícia v súvislosti s vraždami Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Muž, ktorého hľadá polícia v súvislosti s vraždami Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Foto: TVNOVINY.sk

Ukázali novinárovho vraha alebo je to skutočne len svedok? Podobizeň muža, ktorú včera zverejnil prokurátor na tlačovej konferencii vyvolala vlnu otázok. Viac informácií totiž o záhadnom mužovi taja. S identikitom sme sa preto vybrali do obce, kde Jána Kuciaka a jeho snúbenicu brutálne zavraždili.

Kto je tento záhadný muž? Čo robil vo Veľkej Mači v čase vraždy? A odkiaľ majú policajti jeho podobizeň? Podľa našich informácií ju získali len nedávno, no viac povedať nechceli. Pýtali sme sa teda najbližších susedov novinára a jeho snúbenice. Väčšinou nám odpovedali negatívne.

Muž má mať približne 30 rokov, tmavé vlasy, bradu a fúzy. Jeho výšku ani iné zvláštne znamenia zatiaľ policajti nezverejnili.

Urobiť takýto portrét človeka s kriminalistickým technikom nie je vôbec jednoduché. Už v minulosti si to vyskúšala aj naša reportérka Zuzana Ferenčáková na vlastnej koži. A to mala výhodu, lebo opisovala kolegu, ktorého pozná roky.

Urobiť identikit trvá aj hodiny. Výsledok identikitu našu kolegyňu veľmi nepotešil. A čo potom svedkovia či obete? Majú to oveľa náročnejšie. Podozrivého vidia totiž len niekoľko sekúnd.

„Je to veľmi náročné, v tej praxi to nie je jednoduché. Z psychologického hľadiska vieme povedať, že aj štyria keď vidia tú istú osobu pár sekúnd, každý ju môže opísať iným spôsobom," tvrdí rektorka policajnej akadémie Lucia Kurilovská.

Dom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači.
Dom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači. Foto: TV Markíza
 

To sa stalo napríklad aj pri vyšetrovaní fekálnych útokov v Bratislave. Každá žena opísala útočníka inak. Kurilovská preto upozorňuje, že je to aj o akejsi súhre technika a človeka, ktorý opis poskytuje.

„Práve ten ľudský faktor sa javí ako najväčší problém, lebo nie každý dokáže si toho človeka zapamätať tak, aby ho vedel opísať. Musí vedieť technik spolupracovať s tými osobami, aby čo najviac z nich vyťažil a aby bol čo najpresnejší," dodala rektorka akadémie.

Podľa nej však zverejnenie identikitu môže vyšetrovanie posunúť ďalej. Faktom je, že policajti budú musieť vytriediť informácie, ktoré im pomôžu a ktoré ich naopak zvedú zo stopy.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce