21. 09. 2018 15:48 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Policajti európskych štátov dostali prístup k Panama Papers, Slovensko si po dáta neprišlo

Kauza prepukla v roku 2016, odhalila masívne obchodovanie významných svetových politikov v daňových rajoch.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Federálna kriminálna polícia (BKA) v Nemecku odovzdala databázy uniknutých dokumentov Panama Papers polícií v krajinách únie, Švajčiarska, Islandu a Nórska. Informuje investigace.cz.

Stalo sa tak vo štvrtok v ich sídle v nemeckom meste Wiesbaden. Záujem o dokumenty prejavila aj slovenská polícia. Avšak na stretnutie nikoho neposlala. Po databázy si prišlo 17 európskych krajín.

"V súvislosti s odovzdaním dokumentov Panama Papers (s BKA) komunikujeme, ale bližšie podrobnosti k danej veci nie je možné poskytovať," uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Kauza Panama Papers prepukla v roku 2016. Odhalila masívne obchodovanie významných svetových politikov a ďalších osobností v daňových rajoch. Vychádza z uniknutých dokumentov panamskej právnej kancelárie Mossack Fonseca, ktorá svojim klientom pomáhala so zakladaním firiem v daňových rajoch, aby sa vyhli plateniu daní.

Kauza Panama Papers sa týka politikov, umelcov, športovcov i podnikateľov z celého sveta. Odstúpiť kvôli nej musel islandský premiér David Gunnlaugsson aj šéfovia niekoľkých svetových bánk.

Za posledný rok boli zavraždení dvaja novinári, ktorí s dokumentmi Panama Papers pracovali. Pred necelým rokom vybuchlo auto investigatívnej novinárke z Malty Daphne Caruany Galizii. Vo februári tohto roka zavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v ich dome.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce