21. 09. 2018 17:15 | ŽILINA/TV Markíza

Tešila sa na študentský život v Bratislave. Po prvej návšteve internátu odišla s plačom

Špina, plesne, ploštice a zápach. Aj toto je ešte stále obraz internátov v Bratislave.

Izba internátu.
Izba internátu. Foto: TVNOVINY.sk

Tešila sa na študentský život v hlavnom meste, no po prvej návšteve internátu odišla zo slzami. Špina, plesne, ploštice a zápach. Aj toto je ešte stále obraz internátov v Bratislave. 

Štát sa rozhodol konečne zakročiť. Prvých 20 miliónov eur si už univerzity rozdelili. Ak pôjde všetko hladko, lepších podmienok sa študenti dočkajú možno budúci rok.

Katka sa dostala na Univerzitu Komenského v Bratislave, pridelili jej internát na Mlynoch prezývaný "šturák". "Prišla som tam a prvý krát slzy v očiach a si hovorím že čo, keď ma tu naši nechajú, že ja to neprežijem," povedala Katka.

"To bolo niečo neskutočné, špina, pleseň, ploštice na posteli, no katastrofa," povedala Katkina mama Erika.

Rodičia nečakali zázraky, priniesli si zo sebou aj čistiace a dezinfekčné prostriedky, že dajú izbu do poriadku. No zistili, že by to nemalo zmysel. „Treba tam priniesť zbíjačku, treba tam priniesť čatu nejakú, ktorá všetko zdemoluje, ale na kompletku všetko. Väzni vo väzniciach majú lepšie podmienky na bývanie ako toto, čo pre naše deti štát zariadil," pokračovala mama Erika.

Keď si rodičia predstavili, že by ich dcéra mala v tejto izbe spať, či učiť sa, zobrali kufre a odišli. Našťastie majú v Bratislave známych, dcéru dali zatiaľ k nim.

"To je proste choré. Dáte tam dieťa zdravé a sa vám vráti doštípané, s plesňou, niečo na pľúca chytí alebo teraz, keď sme tam prišli, na každom poschodí bol oznam, že je tam žltačka," opisovala mama.

Už V roku 2015 sľuboval Róbert Fico milióny na rekonštrukciu. Nič sa ale nerobilo. Až tento rok poslali prvé peniaze.

Mlyny zatiaľ získali vyše tri a pol milióna, celkovo dostanú 14. Rekonštrukcia bude vraj komplexná, to znamená že izby prerobia od základov. Dovtedy musia byť študenti ešte veľmi trpezliví.

Viac v reportáži Zuzany Glabazňovej

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce