02. 10. 2018 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ďalšie silné dôkazy! Mozaiku brutálnej vraždy Jána a Martiny polícia postupne skladá

Vyšetrovací tím predpokladá, že vrah čakal na snúbencov na záhrade. Mal tam byť vyše hodiny.

Animácia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
Animácia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Foto: TV Markíza

Pri domových prehliadkach obvinených z vraždy našli aj ďalšie silné dôkazy! Policajti postupne skladajú mozaiku brutálneho činu. Už teraz je viac ako isté, že vrah si dom Jána Kuciaka obzeral viackrát. Na snúbencov čakal v záhrade.

Sumu 70-tisíc eur mala zaplatiť údajná objednávateľka vraždy Alena Zsuzsová za život Jána Kuciaka. Otcovi zavraždeného novinára sa tieto informácie počúvajú veľmi ťažko.

„Kto si dovolí takto hodnotiť ľudský život? Je to teraz tak, ako kedysi sa hovorilo ešte za starých čias vo Francúzsku, za čias Madam Pompadour, to známe „Cherchez la femme" - „Za všetkým hľadaj ženu", teraz je to úplne prenesené „za všetkým hľadaj peniaze". Osobne by som si nedokázal oceniť ľudský život žiadnou sumou," povedal Jozef Kuciak.

Čo sa v osudný večer stalo?

Vyšetrovací tím predpokladá, že vrah čakal na snúbencov na záhrade. Mal tam byť vyše hodiny. 21.februára okolo 20.00 h bolo vonku tesne nad nulou. Strelec sa buď ukrýval priamo v letnej kuchyni alebo pri nej. Odtiaľ mohol mať najlepší výhľad, čo sa v dome deje.

Z vyšetrovacieho pokusu vraj vyplynulo, že počkal, kým bude každý sám. Potom vošiel dnu. Martina mala sedieť za stolom v kuchyni, no hluk ju vyrušil a vstala. Expertízy naznačujú, že ju nezastrelil z bezprostrednej blízkosti. Vstupnú ranu mala v koreni nosa.

Jána Kuciaka zastihol vrah na schodoch vychádzajúc z pivnice. Teraz je už jasné, že ho zasiahol z bezprostrednej blízkosti. Na jeho tele totiž podľa našich informácií objavili povýstrelové splodiny. Dostal dve rany do hrude. Zistili to až pri pitve.

Podľa expertízy to vyzerá tak, že zbraň mala tlmič. Priamym strelcom mal byť Tomáš Szabó. Bývalý vyšetrovateľ, ktorý prešiel špeciálnym výcvikom. Pomáhať mu mal ako vodič jeho bratranec Miroslav Marček.

V štruktúre vyššie má byť podľa prokurátora sprostredkovateľ zločinu Zoltán Andruskó a objednávateľkou tlmočníčka Alena Zsuszová. Podnikateľka a tlmočníčka z Komárna. Otec zavraždeného novinára verí, že vyšetrovací tím neskončil.

 

„Bol to jeden z najťažších prípadov, nielen môj, ale asi všetkých policajtov, ktorí sa zúčastnili tejto akcii alebo sa podieľali na jeho objasňovaní. Sme nevedeli, koho hľadáme, čo hľadáme až postupom času, nám veľmi pomohla analytická skupina. Množstvo dát, s ktorými pracovali, vyhodnotili nám pri objasňovaní vraždy veľmi pomohli," povedal riaditeľ Národnej protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian.

Policajti tvrdia, že pri domových prehliadkach našli množstvo dôkazov. Okrem telefónov, áut, zbraní či náboja aj rôzne nástroje. „Ktorými sme predpokladali, že boli upravované jednak zbrane, jednak náboje," dodal Zurian.

No a vrah na snúbencov strieľal tiež upravovanými nábojmi. Mal mať dokonca problém so zbraňou. Kým sa presunul od Martiny k Jánovi, prebíjal. Svedčiť o tom môžu nevystrelené náboje. Jeden našli v kuchyni pri Martine Kušnírovej a ďalšie pri vstupe do pivnice. Niekoľko centimetrov od Jána Kuciaka. Otec zavraždeného novinára tvrdí, že hoci sú policajti len v polovici, a skutočný objednávateľ či objednávatelia chýbajú, je pokojnejší.

„Aspoň vieme to, že je to na dobrej stope a že sa to už nemôže zopakovať, že by niekto nemusel prežiť to, čo prežívame my. Veľa sa nezmenilo. Syna nám to nevrátilo ani nevestu," uzavrel Jozef Kuciak.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce