03. 10. 2018 14:11 | BRATISLAVA/ TASR, tvnoviny.sk

Proces s Indom, ktorý dobodal muža, sa chýli ku koncu. Na súde odzneli záverečné reči

Obhajca navrhol svojho klienta oslobodiť spod obžaloby.

Nishit Tymothy pred súdnym pojednávaním na Okresnom súde Bratislava I.
Nishit Tymothy pred súdnym pojednávaním na Okresnom súde Bratislava I. Foto: TASR

Proces na Okresnom súde (OS) Bratislava I sa v stredu v prípade Inda Nishita Tymothyho obžalovaného z vraždy a ublíženia na zdraví blíži ku koncu. Predseda trojčlenného senátu odročil v stredu po prednese záverečných rečí hlavné pojednávanie na pondelok 8. októbra. Vtedy v kauze, ktorá sa odohrala takmer presne pred rokom, vyhlásia rozsudok. 

 

Obžalovaného na proces v stredu eskortovali z väzby. Predseda trojčlenného senátu OS Bratislava I vyhlásil, že dokazovanie v prípade je ukončené. Následne sa pristúpilo k čítaniu záverečných rečí. "Žalované skutky sú trestnými činmi," povedal okrem iného dozorujúci prokurátor.

Obžalovaný pravidelne chodil do mesta vyzbrojený dvoma nožmi a boxermi. Prokurátor požiadal o uloženie trestu v prípade odsúdenia na spodnej hranici, ktorá je od 15 do 25 rokov so stredným stupňom stráženia. V prípade vyššieho trestu ho navrhol zaradiť do ústavu s maximálnym stupňom stráženia.

"Označovanie môjho brata za rasistu a xenofóba je účelové a nepravdivé," povedal starší brat zavraždeného. Uviedol, že "čo je to za človeka, ktorý chodí pravidelne popíjať do mesta vyzbrojený stále nožmi a boxerom". Myslel tým, prirodzene, obžalovaného. Záverečný návrh brata zavraždeného bol značne dlhý.

"Išlo o nutnú obranu najskôr voči trom a potom dvom osobám. Išlo o agresívnych útočníkov, ktorí v noci napadli Nishita Tymothyho," uviedol okrem iného obhajca obžalovaného. Navrhol svojho klienta oslobodiť spod obžaloby. Podľa jeho názoru išlo o primeranú obranu.

"Som smutný z toho tragického večera. Nebol som útočníkom, bol som to ja, ktorý bol napadnutý troma agresívnymi útočníkmi," uviedol vo svojom záverečnom návrhu Nishit Tymothy. Zdôraznil, že na neho poškodení vykrikovali rasistické heslá. Po úderoch sa začal brániť. "Ja som obeťou rasovo motivovaného útoku," povedal ďalej.

Na snímke obžalovaný Nishit T. prichádza do pojednávacej miestnosti na okresnom súde Bratislava I.
Na snímke obžalovaný Nishit T. prichádza do pojednávacej miestnosti na okresnom súde Bratislava I. Foto: TASR
 

Incident zachytila priemyselná kamera nemeckej ambasády

Potýčka pre taxík sa odohrala počas noci vlani na jeseň v centre Bratislavy. Slovák pôvodom z Indie použil nôž voči 37-ročnému Bratislavčanovi, ktorý následkom rezného poranenia podľahol.

Nishit Timothy tpo krvavom incidente na Hviezdoslavovom námestí utiekol a polícia po ňom vyhlásila pátranie. Policajti, ktorí ho neskôr spacifikovali, tvrdili, že Ind sa pred zatknutím správal nervózne a pôsobil nebezpečne.

Incident označil za rasový útok a muži ho podľa jeho slov nazvali teroristom a cigánom. Nôž pri sebe nosil preto, lebo ho už niekoľkokrát v meste napadli. Znalci z oblasti psychológie a psychiatrie o Nišitovi Timothym povedali, že nemá sklony k agresivite a že pravdepodobne nekonal s úmyslom zabiť.

Niektorí svedkovia tvrdili, že obeť aj jeho kamaráti sa správali pred krvavým útokom kamarátsky.

Incident z osudnej noci zachytila priemyselná kamera nemeckej ambasády. Záznam zachytáva, ako muži Timothyho niekoľkokrát sotia a potom sa začne potýčka.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce