05. 10. 2018 19:00 | MICHALOVCE/TV Markíza

Obec na východe Slovenska zdevastovalo tornádo 2. stupňa. Pozrite si dychberúce zábery

Podobné javy sa môžu zopakovať, aj keď nebudú časté.

Tornádo na východe Slovenska
Tornádo na východe Slovenska Foto: TV Markíza

V Lekárovciach na krajnom východe sa ľudia spamätávajú z veternej smršte. V obci narobila obrovské škody. Časť z nich zaplatí štát. Miestni ešte podobnú pohromu nezažili.

Ľudia začuli dunenie vetra a vybiehali z domov. Keď videli, čo sa okolo nich deje, neverili vlastným očiam.

V reportáži si pozrite dychberúce zábery

 

Škody rátali s poistným likvidátorom. Z obecného majetku vietor najviac poškodil kultúrny dom s poštou. Jedenásť striech zničil celkom, dvadsať poškodil silno a asi šesťdesiat slabšie. Vietor v dedine zbúral 16 stodôl. Ľudia sa spoliehajú na poisťovne.

Očakávajú, že im obec pridelí aj niečo z peňazí, ktoré im prisľúbil premiér. Starosta upozorňuje, že tie sú určené na opravu obecného majetku. Kto bude potrebovať pomoc štátu, bude o ňu musieť požiadať vládu individuálne.

Meteorológ potvrdil, že v Lekárovciach vyčíňalo slabšie tornádo. Zo škály f0 až f5 dosiahlo druhý stupeň f1, čo znamená rýchlosť na úrovni 120 - 150 km za hodinu.

Tornádo sa podľa klimatológa spustilo zo supercelárnej búrky, ktorá vznikla ešte pri Michalovciach a sprevádzalo ju krupobitie. Podobné javy sa môžu podľa neho zopakovať. Neočakáva však, že budú časté.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce