22. 10. 2018 16:11 , článok bol aktualizovaný 22. 10. 2018 19:36 | BRATISLAVA/mm

Peter Tóth sa mal priznať, že pre Kočnera sledoval Kuciaka a iných novinárov

Zo sledovania potom vyhotovoval fotografie, videá, prípadne nejaké analýzy.

Marián Kočner, spoluzakladateľka centra Čistý deň Zuzana Tománková Miková a exSISkár Peter Tóth.
Marián Kočner, spoluzakladateľka centra Čistý deň Zuzana Tománková Miková a exSISkár Peter Tóth. Foto: Vladimír Pčolinský

Marian Kočner dal sledovať viacerých novinárov, medzi nimi aj Jána Kuciaka. Najal si na to bývalého novinára a bývalého šéfa kontrarozviedky Petra Tótha, ktorý o tom mal sám vypovedať na polícii zhruba pred troma týždňami. Informáciu priniesol Denník N.

Tóth prišiel na políciu sám, že chce v prípade vraždy Jána Kuciaka svedčiť. Urobil to však až pár dní po zadržaní štyroch obvinených - Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Zoltána Andruškóa a Aleny Zsuzsovej. Urobil tak vraj len preto, lebo tesne po vražde mu Kočner povedal, že s tým nemá nič spoločné.

Podľa denníka sa sám priznal, že okrem Kuciaka sledoval aj reportéra Aktualít Mareka Vagoviča, reportéra SME Adama Valčeka, šéfredaktora časopisu .týždeň Štefana Hríba, ale aj reportérku Denníka N Moniku Tódovú. Malo ich byť aj viac, ale ďalšie mená už neuviedol.

Zo sledovania následne vyhotovoval fotografie, videá, prípadne nejaké analýzy. Marian Kočner mu mal za tieto služby platiť tisíce eur mesačne.

Dôvod?

Bývalý SISkár mal získavať na spomínaných novinárov diskreditačné materiály, keďže Kočner začínal byť z niektorých médií nervózny. Čoraz viac totiž vychádzali na povrch informácie, podľa ktorých mal byť podozrivý z viacerých trestných činov.

Tesne pred tým, ako Najvyšší súd zobral Kočnera do väzby za možné falšovanie zmeniek a daňové trestné činy, požiadal Tótha, aby so Zuszsovou komunikoval kvôli vešteniu.

Denník píše, že Kočner podľa Tótha chodil za vešticou, ktorú mu dohadovala práve Zsuzsová. Cez Tótha, ktorému Kočner stále telefonoval z väzby, mu potom Zsuzsová odkazovala, čo hovorí veštica na jeho budúcnosť.

Jednou z motivácií Tótha môže byť aj vyhnúť sa trestnému stíhaniu. Mimochodom ako exSISkár musel vedieť, že ak by prišiel svedčiť už pred ôsmimi mesiacmi, tak by to mohlo vyšetrovateľom oveľa viac pomôcť ako teraz.

Peter Tóth sa pre TV Markíza vyjadril, že Denník N klame. „Neviem, čo je vo vyšetrovacom spise, ale výpoveď s mojím menom a mojím podpisom v ňom určíte nie je," uzavrel Tóth. Objavili sa ale informácie, že mohol vypovedať ako utajený svedok.

Úrad špeciálnej prokuratúry sa zatiaľ k údajnému sledovaniu novinárov zo strany exnovinára a bývalého šéfa kontrarozviedky SIS vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nevyjadruje.

"Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa nebudeme k veci vyjadrovať ani komentovať informácie z neoverených zdrojov. Informácie budú médiám poskytnuté, keď to bude vzhľadom na procesnú situáciu možné tak, aby nebolo sťažené alebo zmarené vyšetrovanie," uviedla hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce