28. 10. 2018 07:00 , článok bol aktualizovaný 28. 10. 2018 08:34 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Zimný verzus letný čas: Odborníci dali jasnú odpoveď, ktorá vás prekvapí

Pýtali sme sa lekára, psychológa, dopravcu, ale aj zamestnávateľa či europoslancov, ktorí budú o rušení striedania času rozhodovať.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock/Masson

Slovensko už niekoľko týždňov žije zmenou času. Búrlivé diskusie sa odohrávajú na sociálnych sieťach, ale aj v odborných kruhoch. Podľa rôznych ľudových ankiet by si ľudia v drvivej väčšine vybrali letný čas.

Pozrite si aj reportáž, ktorá sa venovala zmene času

 

Čo si však o tom myslia odborníci z rôznych sfér spoločnosti a europoslanci, ktorí budú napokon hlasovať za definitívne zrušenie striedanie času? Všetci sa, prekvapujúco, zhodli v jednom. Nie je až tak podstatné, či bude letný alebo zimný čas. Dôležité je, že sa jeho striedanie definitívne zruší.

Michaela Macháčová
Michaela Macháčová
 

Praktická lekárka Michaela Macháčová

„Ja by som sa na to nepozerala, ktorý čas je lepší a ktorý horší. Myslím si, že najhoršie je to, že sa vôbec strieda. Najviac trpí týmto striedaním času zhruba 20 percent populácie. Patria sem deti, ženy, workoholici a seniori. Títo senzibilní ľudia sú potom náchylnejší aj na jednotlivé ochorenia."

Robert Krause
Robert Krause Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Psychológ Robert Krause

„Mozog je prispôsobený na to, aby sa učil zmenám. Nedá sa preto povedať, že by to malo na ľudí nejaký dlhodobý negatívny dopad. Samozrejme, výraznejšie to môže pôsobiť na ľudí, ktorí sú počas spánku náchylnejší na svetlo alebo na ľudí, ktorí trpia nespavosťou. Treba ale dodať, že zmena času nepatrí medzi primárne príčiny zdravotných problémov. ... Nedovolím si však odborne odpovedať, ktorý čas je pre náš organizmus prirodzenejší, vždy ide o jednotlivca."

Martin Hošták
Martin Hošták Foto: TASR/Martin Baumann
 

Martin Hošták, Republiková únia zamestnávateľov

„Robil som si námatkový prieskum v rámci našej členskej základne, čo je asi 1300 firiem a táto téma ešte v našej obci vôbec nerezonuje. Úprimne povedané, toto ani nebude v rámci zamestnávateľov nejaký problém. Vyjadrili sa však, že striedanie času je vhodné zrušiť."

Peter Sádovský
Peter Sádovský Foto: TASR/Jakub Kotian
 

Peter Sádovský, Združenie dopravcov Slovenska

„Naše odporúčanie je nestriedať čas, a to či to bude letný alebo zimný je už sekundárna záležitosť. Je však nevyhnutné, aby sme mali rovnaký čas v okolitých a spádových krajinách, s ktorými máme veľmi intenzívne obchodné a spoločenské vzťahy."

Anna Záborská
Anna Záborská Foto: TASR/Michal Svítok
 

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská

„Mne zostáva len dúfať, že predstavitelia budú takí racionálni, že sa dohodnú a okrem časových pásiem, ktoré sú na okrajoch EÚ, kde je astronomický čas o hodinu posunutý, zostane vo zvyšku rovnaký čas... Pre mňa je prirodzenejší zimný čas a podľa mňa by bolo menej vzruchu, keby povieme, že sa ruší striedanie času a vraciame sa k tomu, čo bolo predtým."

József Nagy
József Nagy Foto: TASR/Dano Veselský
 

Slovenský europoslanec József Nagy

„Pokiaľ sme v situácii, že si máme vybrať, musíme poslúchnuť ľudí. Sám som potom za letný čas, čo je de facto posunutie nášho časového pásma na východ o jednu hodinu. Síce možno máme nejako nastavené biologické hodiny a vedú nás k tomu, aby sme slnko mali nad hlavou presne o 12.00 h, ale sociálne hodiny sú posunuté jednoznačne už ďalej. Čiže si ľudia radšej trochu pospia a dlhšie sú hore."

TU nájdete celú diskusiu odborníkov a europoslancov, ktorí rozoberali zmenu času.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce