28. 10. 2018 12:59 , článok bol aktualizovaný 28. 10. 2018 13:59 | BRATISLAVA/TV Markíza

Pellegrini: Viem si predstaviť, že by slovenským premiérom bol Čech

Pozrite si záznam z mimoriadnej debaty premiérov k 100. výročiu vzniku Československa.

Andrej Babiš a Peter Pellegrini počas debaty k 100. výročiu vzniku ČSR.
Andrej Babiš a Peter Pellegrini počas debaty k 100. výročiu vzniku ČSR. Foto: TV Markíza

"Aj Slováci sa už dostali do bodu, kedy rozhodujú kvality človeka viac, ako pôvod. Slovensko dozrelo na to, aby sme si na čele svojho štátu vedeli predstaviť osobnosť bez ohľadu na to, kde sa človek narodí," reagoval dnes slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer) na otázku, či si vie predstaviť, že by na čele našej vlády nestál Slovák, ale Čech.

Takúto otázku dostal v nedeľnej mimoriadnej debate k stému výročiu vzniku Československa, v ktorej diskutoval s českým predsedom vlády Andrejom Babišom, ktorý je v podobnej situácii: narodil sa a študoval na Slovensku, dnes je však najmocnejším mužom u našich susedov.

On sám svoj pôvod nevníma. "Ľudia vnímajú politikov podľa toho, či plnia sľuby. Narodil som sa na Slovensku, ale teraz som český premiér a bojujem za české záujmy," vyhlásil Andrej Babiš.

Celú dikusiu si môžete pozrieť v priloženom videu

 

Obaja premiéri sa v polhodinovej diskusii venovali tomu, čo Slovákov a Čechov spája, ale aj rozdeľuje. Jedným z najviditeľnejších je postoj k spoločnej európskej menej. Kým Slováci eurom platia a tri štvrtiny sú s ním spokojné, v Česku majú stále svoju korunu a vyše 70 percent občanov jej nahradenie eurom odmieta.

"Slováci si na euro zvykli, už aj málokto mentálne prepočítava na slovenskú korunu. Keď aj ideme do Českej republiky, občas zabudneme, že tu euro nie je. Ale rešpektujeme aj postoj krajiny, ktoré euro nechcú," povedal v debate Peter Pellegrini.

Andrej Babiš vyhlásil, že nad zavedením eura v Česku zatiaľ nepremýšľa. "Euro by bolo výhodné pre firmy, ale treba si povedať, v akom stave je eurozóna," povedal. "Pamätám si ako minister financií, že najviac hovorili tí, ktorí mali najväčšie problémy. Gréci či Taliani. Eurozóna potrebuje reformu, lebo mnohé krajiny nie sú rozpočtovo zodpovedné."

Pellegrini na Babišove slová dodal, že euro je čisto ekonomická záležitosť a do debaty o ňom by sa nemali vnášať emócie.

Slovenský premiér v diskusii zároveň povedal, že neočakáva, že by si Slováci vznik ČSR pravidelne pripomínali štátnym sviatkom. Výnimkou je tento rok, kedy parlament mimoriadne za štátny sviatok určil 30. október, ako výročie Martinskej deklarácie, ktorou sa k novému štátu v roku 1918 prihlásili slovenskí politici.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce