07. 11. 2018 09:16 , článok bol aktualizovaný 07. 11. 2018 11:55 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Súd uznal Bašternáka vinným. Dostal 5 rokov za mrežami

O vine rozhodol okresný súd, podnikateľ sa odvolal.

Ladislav Bašternák.
Ladislav Bašternák. Foto: TASR

Ladislava Bašternáka poslal súd za mreže na päť rokov v cele s minimálnym stupňom stráženia. Podnikateľ sa odvolal.

Bašternák sa priznal a oľutoval svoj čin. Povedal to na pojednávaní na Okresnom súde Bratislava II. Čelí obžalobe zo zločinu neodvedenia dane a poistného. Trestná vec sa týka vyplatenia vratky DPH vo výške takmer dva milióny eur jeho spoločnosti BL 202 v súvislosti s kúpou 12 bytov v komplexe Five Star Residence.

"Cieľom prevodov bytov bolo len vylákanie daňovej výhody. Výsledkom bol vykázaný nadmerný odpočet DPH vo výške takmer dva milióny eur," povedal pri prednesení obžaloby prokurátor.

Za poškodený Daňový úrad v Trenčíne vystúpila Daniela Samáková, ktorá upozornila, že výška škody jej úradu je vyššia, ako bola zaplatená suma v rámci uplatnenia účinnej ľútosti. "Uplatňujeme si náhradu škody 242.666 eur," ozrejmila.

Zakázali mu podnikať

Bašternák dostal zákaz podnikať na ďalších päť rokov.

Prokurátor navrhol Bašternákovi prepadnutie majetku a väzenie s najnižším stupňom stráženia.

Jeho obhajca Peter Filip s trestom nesúhlasí, keďže sa Bašternák priznal a peniaze vrátil. "Navrhujeme oslobodiť spod obžaloby, keďže trestnosť činu zanikla," uviedol Filip s tým, že by súhlasil aj s podmienkou.

 

Novinárom neodpovedal

Ladislav Bašternák sa pred pojednávaním vyjadrovať pred médiami nechcel, neodpovedal na žiadnu otázku. "Môžete mu klásť otázky, nedostanete odpovede. Nie sme na tlačovej konferencii, aj keď to tak vyzerá. A nie je to príjemné," povedal novinárom jeho advokát Peter Filip.

Úrad špeciálnej prokuratúry ešte koncom marca informoval, že prokurátor neakceptoval návrh obvineného Ladislava B. na zastavenie trestného stíhania z dôvodu účinnej ľútosti a na podnikateľa podal obžalobu pre trestný čin neodvedenia dane a poistného.

Trestná vec sa týka vyplatenia DPH vo výške takmer dva milióny eur spoločnosti BL 202 v súvislosti s kúpou bytov v komplexe Five Star Residence. Obvinený Ladislav B. si v tomto prípade uplatnil účinnú ľútosť a taktiež zaplatil dlžnú sumu dva milióny eur.

Reakcie na rozsudok

Odsúdenie Bašternáka je pre opozičnú stranu SaS zadosťučinením a potvrdením, že vyvíjať sústavný tlak na orgány činné v trestnom konaní a burcovať verejnú mienku za spravodlivosť má význam. Strana to píše vo svojom stanovisku. Myslí si tiež, že rozhodnutie zároveň usvedčuje tých, ktorí sa podnikateľa zastávali.

"Priznanie Ladislava B. usvedčuje vtedajšie vedenie finančnej správy, že konalo v prospech jeho záujmov a v rozpore s verejným záujmom. Usvedčuje bývalého ministra vnútra Kaliňáka (Smer-SD), že vynaložil extrémne veľké úsilie, aby tohto daňového podvodníka zachránil pred spravodlivosťou," píšu liberáli, podľa ktorých by mal po tomto rozsudku bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD) navždy odísť z politiky, keďže býva v podnikateľovom byte.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce