09. 11. 2018 10:01 | BRATISLAVA/TV Markíza

Sulík stále nepovedal, či bude kandidovať v eurovoľbách. Kukan odchádza z politiky

Viacerí matadori sa s europarlamentom zrejme čoskoro rozlúčia.

Na snímke predseda SaS Richard Sulík
Na snímke predseda SaS Richard Sulík Foto: TASR/Michal Svítok

Vráti sa Richard Sulík z Európskeho parlamentu na jar domov? Šéf najsilnejšej opozičnej strany nepoprel medializované informácie, že na ďalších eurovoľbách sa už nezúčastní. Európsky parlament čoskoro opustia viacerí dlhoroční slovenskí politici.

Šéf SaS vraj zvažuje návrat na plný úväzok domov, aby sa sústredil na najbližšie parlamentné voľby. Pri otázke, či je pravda čo sa píše, mu však do reči nie je. „Vyjadrím sa 24. novembra na našej programovej konferencii bez ohľadu na to, čo sa hovorí," povedal Sulík.

V Európskom parlamente sedí od roku 2014 a jeho politickí protivníci si na tom radi zgustnú. Tvrdia, že s vysokým platom vysedáva v bruselských salónoch odtrhnutý od reality. Preferencie strany tým však zatiaľ veľmi netrpia. „On je viditeľný cez videá a cez sociálne siete, cez svoj blog, sa prezentuje ako líder strany," myslí si politológ FiF UK Pavol Baboš.

Richard Sulík má ešte jednu motiváciu k návratu, na jeho strane politického spektra sa mu črtá konkurent. Prezident má čoskoro oznámiť ako si predstavuje svoju budúcnosť v straníckej politike. „Všetky možnosti sú otvorené, diskutujeme o tom a vyjadrím sa 24. novembra na našej programovej konferencii," vyhlásil šéf liberálov.

Podľa Baboša je to určite niečo, čo prispeje k tomu tlaku, pretože ak Andrej Kiska nejakým spôsobom vstúpi do straníckej politiky, tak bude súťažiť o podobného voliča.

Viacerí matadori sa s europarlamentom zrejme čoskoro rozlúčia. Kandidovať viac nechcú Boris Zala, Anna Záborská, ani Eduard Kukan. „Nehodlám sedieť doma a kŕmiť akvarijné rybičky, ale budem využívať všetky skúsenosti, ktorých mám dosť a mám chuť do práce, takže buď budem prednášať na vysokej škole," povedal pre TV Markíza.

No sú aj europoslanci, ktorí by radi zostali. Pendlovať medzi Bruselom, Štrasburgom, Bratislavou a tak ďalej, že dá sa to v pohode zvládať. „Prirovnávam to tomu, ako keď niekto z Devínskej Novej Vsi musí ísť do práce do Rače a ide MHD, tak mu to trvá presne takisto dlho ako keď ja v pondelok ráno odletím do Bruselu," zdôraznila Monika Beňová.

Ivan Štefanec už formálne kolegom oznámil, že má záujem pokračovať v tomto mandáte, takže myslím si, že pre mojich kolegov to nie je prekvapenie.

Voľby do Európskeho parlamentu budú v máji a Slovensko v ňom bude zastupovať 14 europoslancov.

Reportáž pripravila Gabriela Kajtárová.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce