10. 11. 2018 15:04 | KOŠICE/TASR, TV Markíza

Pollák: V rómskych osadách sa objavili podozrenia z volebnej korupcie

Člen štátnej volebnej komisie už navštívil obec Boťany v okrese Trebišov a Luník IX.

Člen Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Peter Pollák.
Člen Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Peter Pollák. Foto: TV Markíza

V minimálne dvoch prípadoch na východe Slovenska sa objavili podozrenia z kupovania voličských hlasov. Tvrdí to člen Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Peter Pollák, ktorý pozoruje priebeh volieb najmä v rómskych osadách. Ako dodal, voliči dostali lístočky s menami kandidátov.

Pollák už navštívil obec Boťany v okrese Trebišov a Luník IX v Košiciach. V oboch prípadoch zaznamenal podozrenia z volebnej korupcie. "V rukách rómskych voličov sa vyskytli nejaké ťaháčiky, lístočky, na ktorých boli napísaní kandidáti. A zrejme je naozaj pravdou to, že v mnohých komunitách niekto ovplyvňuje rómskych voličov nekalým spôsobom," priblížil.

V oboch prípadoch privolali policajnú hliadku, ktorá mala ľudí predviesť a ďalej prípady vyšetrovať.

Pollák tvrdí, že voliči mu potvrdili, že lístky si nepísali sami. "Rómovia z mnohých osád chodia k voľbám s lístočkami, s akousi nápovedou a s veľkou pravdepodobnosťou im niekto tieto lístočky dal. Keď sme sa rozprávali v Boťanoch, tak nám Róm povedal, že mu to niekto do ruky dal. Tú istú odpoveď sme dostali aj na Luníku IX. Takže oni si to sami nenapísali," dodal Pollák.

Incident s lístkom s menom kandidáta na Luniku IX

Priebeh volieb na košickom rómskom sídlisku narušil dopoludňajší incident, keď mladý volič prišiel do volebnej miestnosti s lístkom, na ktorom bolo vytlačené meno jedného z kandidátov na starostu a mestského poslanca. "Prišiel k členom volebnej komisie, položil im lístok na stôl, že on ide voliť toho," uviedla pre TASR predsedníčka miestnej volebnej komisie Jozefína Šaňová. Lístok mal dostať mladík vonku.

"Členovia komisie ma zavolali, tým pádom som volal policajtov. Hlásila som to na okresný úrad, tam povedali, že nemusíme zastavovať voľby s tým, že to riešia policajti," konštatovala Šaňová. Mladíka polícia odviedla, zatiaľ podľa predsedníčky miestnej komisie hlasovať neprišiel.

Rozhovor nakrútil reportér Dušan Tokarčík vo volebnej miestnosti na Luniku 9.

 

Políciu k voľbám na Luníku IX volali ešte raz. Prípad sa týkal negramotnej matky, ktorú sprevádzala dcéra. "Jedna členka komisie povedala, že dcéra navádzala matku, koho má voliť. Podľa mňa to nebolo navádzanie, ale predseda okrskovej komisie zavolal policajtov a tí to takisto riešili," konštatovala Šaňová.

Inak je podľa nej priebeh volieb pokojný a voliči prichádzajú priebežne. Vyskytujú sa aj prípady, keď niektorí potrebujú sprievod z dôvodu, že nevedia čítať a písať. Prichádzajú väčšinou s rodinnými príslušníkmi, ktorí im pomáhajú odvoliť.

O kupčení s hlasmi Šaňová informácie nemá. Doterajšiu účasť na najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku hodnotí ako celkom dobrú, najmä z rána. Podobná je komunálnym voľbám spred štyroch rokov.

Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Denisy Baloghovej je priebeh volieb zatiaľ pokojný. "Nezaznamenali sme narušenie, policajti sú od skorého rána v teréne a ostanú, samozrejme, až do konca volieb. Sú pripravení zasiahnuť v prípade, ak si to situácia vyžiada," informovala.

Nových starostov, primátorov a komunálnych poslancov si v sobotu volia obyvatelia v takmer 3000 mestách a obciach. Voliť môže viac ako 4,4 milióna obyvateľov, a to plnoletí občania SR aj cudzinci. Hlasy možno odovzdať iba v mieste trvalého bydliska.


VIAC Z Domáce