11. 11. 2018 14:23 , článok bol aktualizovaný 11. 11. 2018 16:51 | BRATISLAVA/zg, TASR

Pikošky z volieb: Rodinné úspechy, známi športovci v politike a rekord v Tatrách

Mestskými poslancami sú aj hokejoví majstri sveta.

Katarína Heneková s manželom a deťmi.
Katarína Heneková s manželom a deťmi. Foto: repro youtube/Katarína Heneková

Komunálne voľby sa skončili. Hlasovanie ľudí v nich prinieslo aj pár zaujímavostí. Niektoré z nich vám prinášame.

Najmenšia obec v okrese Skalica Koválovec spojila komunálne voľby s miestnym referendom, ktoré inicioval staronový starosta obce Patrik Renováček. Bol jediným kandidátom na starostu, sa rozhodol vypísať referendum s 11 otázkami. Podporili napr. aj to, že ak by nemal kto prevádzkovať miestnu krčmu, má sa o to postarať obec.

V Púchove zostane primátorský post v rodine. Rastislava Heneka vystrieda v primátorskom kresle jeho manželka Katarína (nezávislá). Jej muž zo zdravotných dôvodov nekandidoval.

V zastupiteľstve v Seredi zasadnú opäť aj rodinní príslušníci, bratia Dušan a Michal Irsákovci, a tiež otec so synom - Pavol a Ondrej Kurbelovci. Zvolená bola aj dvojica Pavlína Karmažínová a Tomáš Karmažín, v tomto prípade nejde však o priamu rodinnú líniu. Ani jedna z týchto dvojíc nekandidovala za rovnaký subjekt.

Súrodenecký úspech zažili aj bratia Vallovci v Bratislave. Kým Matúš sa stal primátorom, Jakub získal post miestneho poslanca.

Hanušovce nad Topľou majú nového primátora, má rovnaké meno ako ten dosluhujúci. Otca tam totiž po ôsmich rokoch vystrieda jeho syn Štefan Straka (nezávislý).

Veľmi tesný výsledok priniesli voľby v Nemšovej. Hlasovalo 2 835 ľudí, primátorom sa stal Miloš Mojto (nezávislý). Druhý František Bagin (SNS) naňho stratil dva hlasy.

Primátor Hlohovca Miroslav Kollár (nezávislý) priznal prehru vo voľbách predčasne, zvíťazil. Svojho najväčšieho súpera Olivera Pestúna prekonal o 32 hlasov, keď v konečnom spočítaní získal 2610 a Pestún 2578. Kollár okolo 2. hodiny rannej pritom na svojej stránke na facebooku priznal volebnú porážku.


Facebook/Miroslav Kollár

Starosta Štrby Michal Sýkora je slovenským rekordérom, vo funkcii bude jubilejný desiatykrát. Po prvý raz v histórii však v komunálnych voľbách nemal súpera a svoju podporu mu vyjadrilo 767 tamojších obyvateľov.

Vo voľbách boli úspešní aj ľudia zo športu. V prešovskom zastupiteľstve bude sedieť futbalový tréner Mikuláš Komanický (66). Mestskými poslancami sa stali aj majstri sveta, ktorí kandidovali za opačné politické spektrum. Žigo Pálffy v Skalici za pravicovú koalíciu SDKÚ-DS, KDH a OKS a Jozef Stümpel v Nitre za koalíciu SNS, Smer-SD. Bratislavčania opätovne zvolili na mestského poslanca aj otca a trénera olympijských víťazov Petra Hochschornera.

V jednej z najmenších dedín na Slovensku, v obci Príkra pri slovensko-poľskej hranici, kandidovalo 10 z 12 obyvateľov. Traja ľudia sa uchádzali o post starostu, sedem o miestneho poslanca. Volilo napokon iba deväť ľudí a starostom sa stal s piatimi hlasmi Miroslav Goldir (Komunistická strana Slovenska).

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce