Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

13. 11. 2018 10:33 , článok bol aktualizovaný 13. 11. 2018 21:53 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAKA vypočúvala organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Tí ohlásili ďalší míting

Vyšetrovateľ skúma, či nerobili prevrat za Sorosove peniaze.

Karolína Farská a Juraj Šeliga.
Karolína Farská a Juraj Šeliga. Foto: FOTO TASR - Pavol Zachar

NAKA vypočúvala organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Vyšetrovateľ chcel od nich výpisy zo súkromných účtov. Tvrdil, že konal na príkaz šéfa NAKA Petra Hraška. Informáciu priniesol Denník N.

 Pozrite si zhŕňajúcu reportáž Michala Hečka

 

Vyšetrovateľ skúmal, či neorganizovali štátny prevrat za Sorosove peniaze a postupuje na základe anonymného oznámenia. Vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky Peter Jakubík ich predvoláva na výsluch vo veci „korupcia a iné".

Na výsluchu už boli Juraj Šeliga, Karolína Farská, Katarína Nagy Pazmány, Táňa Sedláková a Veronika Bruncková. Vo štvrtok ich majú nasledovať ďalší.

Reakcia policajného prezidenta

K vypočúvaniu sa v Banskej Bystrici vyjadril aj policajný prezident Milan Lučanský, na brífingu bola aj ministerka vnútra Denisa Saková.

Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Protest bude v piatok

Iniciatíva Za slušné Slovensko organizuje v piatok o 17.00 h demonštráciu na Námestí SNP v Bratislave. „Znova budeme volať po slušnom Slovensku,“ povedala Karolína Farská na tlačovej besede iniciatívy.

„Je smutné, že v predvečer novembra sa štát snaží zastrašiť aktivistov,“ povedal Juraj Šeliga.

Protest už organizátori ohlásili na sociálnej sieti.

Organizátori protestov Za slušné Slovensko považujú za úplne neprípustné ataky zo strany vládnej koalície. Odmietajú tvrdenia, že ich niekto riadi, že sú platení zo zahraničia a že sa snažia organizovať štátny prevrat. V súvislosti s ich údajným sledovaním bezpečnostnými zložkami hovoria o zastrašovaní a šikane zo strany štátu.

"Všetko sú to hlúposti, klamstvá a výmysly," vyhlásil Juraj Šeliga na brífingu na Námestí SNP v Bratislave v reakcii na obvinenia o prevrate a platení zo zahraničia. Za neprípustné považuje iniciatíva aj to, že mali byť údajne sledovaní bezpečnostnými zložkami štátu. "Nerozumieme, aký je na to legálny dôvod. Nič zlé sme nerobili," povedal. Považujú to za zastrašovanie a šikanu.

 

Reakcie na vypočúvanie aktivistov

Robert Fico si stojí za svojimi slovami, ktoré o pozadí protestov povedal ešte na jar, že sú podozrenia, že protesty sú organizované zo zahraničia. Spomínal Georgea Sorosa. V utorkovom stanovisku Smer-SD vyhlásil, že štátne orgány nerobili voči aktivistom žiadne aktívne kroky. "O aktuálnom vypočúvaní organizátorov sme sa dozvedeli len z dnešných médií," reagoval hovorca strany Ján Mažgút.

Poslanec Gábor Grendel (OĽaNO) chce ako reakciu na vypočúvanie organizátorov protestov zvolať rokovanie výroru SIS. Prezident Andrej Kiska považuje vypočúvanie za zastrašovanie. Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd) dôvod na paniku nevidí.

Grendel si myslí, že organizátori mohli byť monitorovaní. "Na základe najnovších výrokov predsedu strany Smer-SD Roberta Fica možno skonštatovať, že organizátori protestov Za slušné Slovensko boli monitorovaní a sledovaní," priblížil. Chce, aby sa mimoriadnom výbore jasne vysvetlilo, či sa do sledovania zapojila tajná služba.

Riaditeľ SIS už dávnejšie povedal, že informačná služba nemá informácie o tom, že by niekto zo zahraničia organizoval destabilizáciu Slovenska.

Hrnčiar tvrdí, že ak bolo podané trestné oznámenie, tak orgány činné v trestnom konaní sa tým musia zaoberať. "Nevidím dôvod robiť paniku. Budeme čakať, ako to bude vyšetrené," avizoval.

To, že Fico znovu hovorí o vplyve amerického finančníka Georga Sorosa na organizátorov protestov Za slušné Slovensko, je podľa Hrnčiara už iná situácia, ako keď bol ešte premiér.

"Nemám dôvod komentovať vyjadrenia síce predsedu koaličnej strany, ale koaličného poslanca. Je to jeho názor, jeho videnie sveta. My nemáme informácie, že by niekto niekoho navádzal alebo platil," ozrejmil. O tom, či boli organizátori sledovaní, Hrnčiar nevie.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko hovorí, že opozícia musí konať koordinovane. "To, či boli organizátori protestov sledovaní, je legitímna otázka. Mňa osobne by to neprekvapilo, Roberta Fica považujem za veľmi nebezpečného človeka. Naďalej disponuje citlivými informáciami, ktoré by nemal mať," povedal. Galko očakáva, že sa k celej situácie vyjadrí aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). "Ako predseda vlády nemôže strčiť hlavu do piesku," dodal.

Vypočúvanie organizátorov považuje prezident Andrej Kiska za zastrašovanie. "Takéto zastrašovanie, šikana, šírenie strachu a ukazovanie, že on (Fico, pozn. TASR) má stále moc a dokáže ľudí zničiť, to je neodpustiteľné. Celá demokratická spoločnosť sa voči takýmto krokom musí postaviť," vyhlásil pre médiá Kiska v utorok v Banskej Bystrici po diskusii so študentmi Univerzity Mateja Bela.


Zdroj: Facebook/Andrej Kiska

Mimoparlamentné hnutie KDH označilo situáciu za nebezpečnú aj pre slovenskú spoločnosť. "Takéto metódy zastrašovania a obťažovania majú okrem primárneho efektu na samotných vypočúvaných aj sekundárne efekty pre veľkú časť slovenskej verejnosti, kde sa očakáva vyvolanie obáv, strachu a rezignáciu na verejné angažovanie," uviedol hovorca hnutia Stano Župa.

"Je hrozné, že riaditeľ NAKA sa prepožičiava na takéto politické hry zúfalého Roberta Fica, ktorý sa snaží prehlušiť prehru v komunálnych voľbách," reagoval na situáciu predseda mimoparlamentnej strany Spolu-občianska demokracia Miroslav Beblavý.

Podporu organizátorom protestov vyjadrila iniciatíva Chceme veriť

"Elitná zložka polície - Národná kriminálna agentúra bola zriadená na vyšetrovanie korupcie a mafie, nie preto, aby šikanovala aktivistov," uviedla Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu, ktorá je súčasťou iniciatívy Chceme veriť.
T

akýto postup polície môže podľa iniciatívy odrádzať každého, kto by chcel v budúcnosti organizovať pochody či demonštrácie. Pripomenula, že právo na zhromažďovanie je zakotvené v ústave a polícia by ho mala chrániť, nie naopak. Iniciatíva je reakciou takmer 200 občianskych aktivistov a slovenských osobností verejného života na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, v ktorej predložili požiadavky pre obnovenie dôvery verejnosti v štát.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce