15. 11. 2018 09:58 , článok bol aktualizovaný 15. 11. 2018 15:29 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Definitívne tresty za nástenkový tender: Janušek 11 rokov a Štefanov 9 rokov

Kauza spôsobila politické zemetrasenie ešte v roku 2008.

Exministri za SNS Igor Štefanov a Marian Janušek
Exministri za SNS Igor Štefanov a Marian Janušek Foto: TASR

Exminister výstavby Marián Janušek 11 rokov a jeho nástupca Igor Štefanov 9 rokov. To sú tresty za nástenkový tender, ktoré dnes obom aktérom vymeral Najvyšší súd SR.

Obaja musia zaplatiť pokutu 30-tisíc eur a nesmú 5 rokov podnikať v štátnej správe.

Aféra nástenkový tender spôsobila politické zemetrasenie ešte v roku 2008. Megatender za 120 miliónov eur vypísali podriadení Mariána Janušeka na nástenke na chodbe. Visel tam dohromady štyri dni. A aby to nebolo málo, nástenka bola za zamknutými dverami.

Súťaž mala jedného uchádzača

Súťaž mala jediného uchádzača, konzorcium s ľuďmi blízkymi Jánovi Slotovi. Janušeka odvolali, Štefanov zmluvu zrušil. Zároveň však dovolil, aby víťazom vyplatili 12-miliónov eur.

"Svojím konaním vytvorili podmienky pre vopred vybraného uchádzača," uviedol predseda trojčlenného senátu, sudca Juraj Kliment. Podľa jeho slov "vôbec nezverejnili výzvu na tender". Tým znemožnili účasť iným záujemcom. Svojím konaním sa im podarilo dosiahnuť zisk víťaznému konzorciu 3,5 milióna eur. Spôsobili tak škodu veľkého rozsahu. Okrem tohto, niektoré zo spoločností konzorcia vôbec nespĺňali podmienky na tender - nedoložili príkladom daňové priznanie alebo boli v nepovolenom debete. "Obaja obžalovaní konali v rozpore s predpisom o verejnom obstarávaní," dodal predseda senátu.

Predseda senátu zdôvodňoval štvrtkový rozsudok viac ako hodinu. "Treba zdôrazniť, že konaním obžalovaných bola úplne znemožnená verejná súťaž," dodal ďalej sudca. Podľa jeho slov nástenkový tender dlhodobo traumatizoval spoločnosť: "Preto sme im uložili taký trest, aby bol odstrašujúcim." Verdikt je právoplatný a nie je možné sa voči nemu odvolať.

Janušek sa minulú sobotu v komunálnych voľbách uchádzal o post primátora Žiliny. Dostal však len 310 hlasov a skončil posledný zo 7 kandidátov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce