Správy z vášho kraja:
15. 11. 2018 10:53 | VYSOKÉ TATRY/TASR

Dobrá správa pre lyžiarov. V Tatranskej Lomnici a na Chopku už zasnežujú zjazdovky

Teploty klesli pod bod mrazu, technickému zasnežovaniu pomohla nízka vlhkosť vzduchu aj správny smer vetra.

Zasnežovanie Chopku.
Zasnežovanie Chopku. Foto: TMR

V lyžiarskom stredisku v Tatranskej Lomnici začali prevádzkovatelia v noci zo stredy (14.11.) na štvrtok zasnežovať prvé zjazdovky. Teploty klesli pod bod mrazu, technickému zasnežovaniu pomohla nízka vlhkosť vzduchu aj správny smer vetra. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Tatry Mountain Resorts Zuzana Dobránszka s tým, že v Jasnej spustili zasnežovanie vo štvrtok ráno, konkrétne v horných partiách Chopku. 

"Dátum prvej lyžovačky bude závisieť najmä od vhodných klimatických podmienok a od ukončenia pravidelnej jesennej technickej údržby na lanovkách," dodala hovorkyňa. V Tatranskej Lomnici zasnežujú zjazdovky v nadmorskej výške 1751 metrov, zo Skalnatého plesa po časť zjazdovky Esíčka. Teplota na zasnežovanie tam dosahovala -5 stupňov Celzia. Sneh sa sypal z 24 snežných diel a v zasnežovaní bude stredisko pokračovať podľa teplôt aj v najbližších dňoch. 

"V Jasnej na južnej strane Chopku spustili zasnežovanie po lokalitu Kosodrevina. Zasnežuje sa z nadmorskej výšky 2004 metrov až do 1500 metrov nad morom. V činnosti je momentálne 30 snežných diel a teploty na Chopku dosahujú od -6 po -4 stupne Celzia," konkretizovala Dobránszka s tým, že očakávajú počas dňa vysoké teploty, takže pokračovať so zasnežovaním budú, až keď to opäť dovolia nízke teploty. 

So zasnežovaním severnej strany Chopku začnú vo štvrtok vo večerných hodinách a sneh tak budú postupne tvoriť naplno na oboch stranách Chopku. "Od sobotnej (17.11.) noci je na severnej strane Chopku v pláne aj zasnežovanie nižších polôh pod zjazdovkou Luková, teda od nadmorskej výšky zhruba 1670 metrov. 

Depónia snehu a tzv. prírodná chladnička, ktorá je v lokalite Biela Púť a v ktorej po minulej sezóne ostalo približne 60 až 65 percent snehu, bude odkrytá už v piatok 16. novembra. Osemmetrová kopa snehu by sa mala rozhŕňať na tejto zjazdovke okolo 25. novembra.

"Na Štrbskom Plese sa na zasnežovanie chystajú už v piatok (16.11.). Podľa aktuálnych teplôt sa budú rozhodovať, či začnú najskôr zasnežovať v spodných častiach zjazdoviek, alebo na Solisku v nadmorskej výške 1840 metrov," doplnila hovorkyňa s tým, že v lyžiarskych strediskách sa ešte stále vykonáva pravidelná jesenná technická údržba lanoviek, a tie sú mimo prevádzky, okrem víkendov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?