Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

17. 11. 2018 12:15 , článok bol aktualizovaný 17. 11. 2018 15:47 | BRATISLAVA/TASR

Výročie Nežnej revolúcie: Politici si jej odkaz vysvetľujú po svojom

Tu sú ich vyjadrenia.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Foto: Vlastimír Andor/TASR

Ani 29 rokov života v demokracii, a z toho väčšinu v samostatnom štáte, nie je dnes pre mnohých vládnych činovníkov dosť dlhý čas na to, aby chápali, čo je politická kultúra a správali sa podľa nej. Uviedli to čelní predstavitelia opozičnej SaS pri príležitosti štátneho sviatku Deň boja za slobodu a demokraciu.

SaS: Slovensko sa neustále vracia na pomyselný začiatok Nežnej revolúcie

"Počas 29 rokov sa Slovensko vďaka politikom ako Robert Fico (Smer-SD), Andrej Danko (SNS) a Vladimír Mečiar neustále vracia na pomyselný začiatok Nežnej revolúcie, bojuje o svoj demokratický charakter, ľudské a občianske práva a hľadá si svoje miesto v Európe. Je to opakujúci sa a vyčerpávajúci zápas, ale tí, ktorí chcú mať zo Slovenska demokratickú krajinu s dobrou perspektívou do budúcnosti, nemôžu tento zápas vzdať," tvrdia liberáli a dodávajú, že tento zápas nemožno ani prehrať.

Lídri SaS vyhlasujú, že ich strana je súčasťou tohto zápasu, nesie pochodeň slobody aj tými najtmavšími dňami našej politickej reality. "Stále máme vo svojej pamäti odkaz 17. novembra 1989, keď ľudia spojení na námestiach myšlienkou slobody a demokracie pocítili svoju silu a slabosť totality. Presne to isté sa deje aj dnes, keď občania znovu zdvíhajú hlavy," tvrdia. SaS preto deklaruje, že urobí všetko pre to, aby rovnako ako pred 29 rokmi tento stret s chamtivosťou, lžou a nenávisťou skončil porážkou zla.

A. Danko: Niektorí si mýlia demokraciu s tým, že môžu všetko

Žiaľ, aj v dnešnej dobe prevládajú zlé myšlienky, sebectvo, zloba, a to aj v kontexte moderných sociálnych sietí. Niektorí ľudia si mýlia demokraciu s tým, že môžu všetko. Slúžia vôni peňazí a nezáleží im na tom, aby sa Slovensko budovalo. Pri príležitosti štátneho sviatku Deň boja za slobodu a demokraciu to vyhlásil predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), ktorý položil veniec pri pamätníku obetiam komunizmu na cintoríne v bratislavskej Vrakuni.

"Z úcty k ľuďom, ktorí trpeli, chcem povedať, že na nich myslíme. A tým, ktorí nevedia, čo sú hodnoty a myslia si, že sa môžu vyjadrovať len preto, lebo sú v médiách platených silnými oligarchami, tým by som chcel povedať, aby sa vrátili k hodnotám a úcte. A skôr, než na niekoho útočia, aby si otázky naštudovali," apeloval Danko, podľa ktorého je ľahké človeku ublížiť, ale ťažké je to odčiniť.

Predseda parlamentu si podľa svojich slov na cintorínoch kladie otázku, čo by povedali ľudia, ktorí ubližovali a čo tí, ktorí trpeli. "Tí, čo ubližujú, by asi prosili odpustenie. A tí, čo trpeli, by im odpustili, lebo len súhra, dobro a láska dokážu zabezpečiť progres," dodal.

Juraj Droba: Sloboda a demokracia nie sú ani dnes samozrejmosťou

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba zdôraznil, že naše deti žijú v slobodnej a demokratickej krajine a o neľahkej ceste k tomuto stavu sa dozvedajú len na hodinách dejepisu či od rodičov. "Majú obrovské šťastie, že sa môžu slobodne vyjadrovať, pohybovať, prejsť hranice je pre ne bežné. Je povinnosťou nás dospelých upozorňovať, že to tak nebolo vždy a že sloboda a demokracia nie sú ani dnes samozrejmosťou," uzavrel.

D. Saková: Vážme si slobodu, ktorú máme

Slobodu, ktorú máme, by sme si mali vážiť. Na sociálnej sieti na to apeluje ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) pri príležitosti výročia udalostí spred 29 rokov.

"V novembri roku 1989 sa Slováci prihlásili k princípom a hodnotám demokratickej spoločnosti. V slobodných a demokratických voľbách vkladáme našu dôveru do rúk konkrétnych ľudí. Môžeme slobodne vyjadrovať svoj názor, pri ceste do zahraničia nám väčšinou stačí občiansky preukaz vo vrecku," podotkla ministerka.

Pripomenula tiež, že ľudia si môžu prečítať akúkoľvek knihu, pozrieť každý film. "Máme garantované ľudské, občianske aj sociálne práva. Vážme si slobodu, ktorú máme," dodala.

B. Kollár: Bol to deň veľkých zmien, ale akých, ukáže história

Líder Sme rodina Boris Kollár vníma 17. november 1989 ako deň veľkých zmien. Ale akých, to musí podľa jeho slov posúdiť v budúcnosti história národa, ktorú aktuálne tvoríme my. Napísal to na sociálnej sieti pri príležitosti 29. výročia Novembra '89.

"Mal som vtedy 24 rokov a celý život pred sebou. A v ten deň som videl prvýkrát zgrupovať sa študentov, mladých ľudí v uliciach a protestovať. Prvé, čo mi napadlo, že sa snáď zbláznili. Mal som totiž v čerstvej pamäti brutálne krvavé potlačenie sviečkového pochodu," priznal Kollár.

Na ďalší deň sa podľa jeho slov pridávali ďalší odvážlivci na tribúne. "Už nehovorili len Budaj a Kňažko či herci a študenti. Už prichádzali robotníci, policajti aj lekári, pridávala sa celá občianska spoločnosť. Nabralo to taký spád, že už sa to nedalo zastaviť. Na námestiach som bol každý večer a poctivo som si nahrával hodiny a hodiny materiálu z televízie na vtedy ešte VHS kazety. Ľudia si 'vyštrngali' vďaka študentom slobodu. Neskôr nám ju ukradli smradi a rozkradli republiku, ale to už všetci poznáte na vlastnej koži," dodal.

Prezident Kiska: Najdôležitejší deň našich moderných dejín

Bez ohľadu na mnohé problémy, ktorým na Slovensku čelíme, je 17. november dôvodom na radosť a oslavu. Je najdôležitejší deň našich moderných dejín a asi aj najkrajší civilný sviatok v našom kalendári. Pri príležitosti štátneho sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu to vyhlásil prezident SR Andrej Kiska.

"Je to deň, keď oslavujeme mladosť, odvahu, slobodu - hodnoty, na ktorých stojí moderné Slovensko. Hodnoty, vďaka ktorým sa zo skupiny ľudí stáva spoločenstvo, z krajiny sa stáva slobodný a demokratický štát," odkázal prezident.

Kiska pripomenul, že pred 29 rokmi sme si vybojovali slobodu, demokraciu a ešte čosi veľmi dôležité. "Vlastnú dôstojnosť. Na námestiach sme ukázali, kto je skutočným nositeľom moci v spoločnosti. Nie štát, nie vláda, nie komunistická strana a jej funkcionári - ale ľudia, ktorí tu žijú. Poslali sme do histórie neľudský režim, ktorý mnohým ublížil, mnohým zničil či dokonca zobral život. Podľa prezidenta je však 17. november však dôkazom, že ani štyri desaťročia útlaku a úpornej snahy nedokázali vymazať z našej spoločnosti túžbu po slobode, rešpekt k sebe samému i k druhým ľuďom," tvrdí hlava štátu.

ĽSNS: November 89 nezmenil takmer nič

V novembri 1989 mnohí ľudia v dobrom verili, že robia revolúciu, ktorá všetko zmení. Nakoniec sa však nezmenilo takmer nič. Kovaní boľševici prezliekli kabáty a organizovane odovzdali moc "demokratom", ktorí začali s okamžitým rozkrádaním národného majetku. Vo vyhlásení k výročiu 17. novembra to uviedla Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s tým, že totalitné maniere v našej spoločnosti pretrvávajú dodnes, len sa dejú sofistikovanejším spôsobom.

Podľa ĽSNS stojí na jednej strane skorumpovaná vláda a na druhej tzv. "demokratická opozícia", ktorá sa tvári, že bojuje proti tomuto skorumpovanému systému. V skutočnosti podľa kotlebovcov bojuje len proti koaličným stranám, ktorým závidia vládu a moc a najradšej by ich vystriedali.

"Na tento účel neváhajú zneužiť ani vraždu novinára či donekonečna organizovať umelé protestné zhromaždenia, na ktorých vystupujú herci a ľudia napojení na financie z tretieho sektora," píše sa vo vyhlásení ĽSNS.

OĽaNO: Znovu stojíme na križovatke

Slovensko opäť stojí na križovatke a spoločnosť má znovu šancu vybrať si, aký bude náš zajtrajšok, aký bude charakter Slovenska a jeho budúcnosť. Pri príležitosti Novembra 89 to uviedli predstavitelia hnutia OĽaNO.

"Či to bude štát, kde právo a spravodlivosť bude platiť pre každého rovnako. Štát, kde talent, energia a húževnatosť budú odmenené a za poctivú prácu dostanú ľudia riadne zaplatené. Krajina, kde dane budú ľudia platiť s hrdosťou, pretože budú rozumnou investíciou do budúcnosti našich detí. Krajinou, kde politici budú s pokorou spravovať Slovensko, ktoré im ľudia zverili," odkázali Obyčajní.

Podľa nich všetci vieme, akým prekážkam čelíme. "Čo nám však dnes chýba, je politika zdravého rozumu, bez malicherností a vzájomných hádok. Ťažké rozhodnutia, ktoré zoberú Slovensko oligarchom a vrátia ho naspäť ľuďom. A nadovšetko potrebujeme odvážnych ľudí, ktorí povedú krajinu aj v ťažkých časoch," tvrdia v stanovisku

Predstavitelia OĽaNO sa domnievajú, že naša nádej na lepšie Slovensko je dnes väčšia ako prekážky, ktoré nám stoja v ceste. "Máme vlastný štát, máme slobodu a svoj osud držíme v rukách. A máme nádej, že Slovensko bude krajinou, o akej sme snívali 17. novembra," dodali.

Smer-SD: Vďaka Novembru 89 sa Slovensko mohlo vydať vlastnou cestou

Slovensko sa vďaka udalostiam z Novembra 89 mohlo vydať vlastnou cestou. Aj vďaka 17. novembru 1989 môžeme sami a slobodne vo voľbách rozhodovať o tom, či sa chceme starať o starých ľudí, podporovať cestovanie vlakom zadarmo alebo mať deň voľna v štátny sviatok. Na sociálnej sieti to uviedla najsilnejšia parlamentná strana Smer-SD.

"Nesmieme zabudnúť na ľudí, ktorí mali odvahu a postavili sa za túto slobodu, v ktorej žijeme. Každému jednému z týchto ľudí patrí naša vďaka," apeluje strana Roberta Fica pri príležitosti štátneho sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce