06. 12. 2018 09:30 | PREŠOV/TASR

Pochybný plynár pýta od ľudí peniaze na prehliadku. Tvrdí, že je povinná

Doplatili na neho ľudia v obci pri Prešove.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Za takmer sto eur preveria, či vám z potrubia neuniká plyn. Servisní technici, ktorí chodia po dedinách pripomínajú taktiku šmejdov. Domácnostiam ponúkajú kontrolu kotlov s detektorom plynu, ktorú podľa vyhlášky robiť ani nemusia.

Servisný technik z bratislavskej revíznej firmy navštívil aj pána Antona v Terni pri Prešove. "Normálne zisťoval únik plynu s nejakým prístrojom," vysvetľoval Anton Škvarla.

Presvedčil ho, že takáto revízia je povinná a vypýtal si za ňu 99 eur. Vystavil mu za to takúto správu o odbornej skúške vraj s platnosťou až 6 rokov. Nedalo mu to a firmu si neskôr preveril. Zistil, že jej technici síce majú oprávnenie na revízie plynových zariadení, no takúto kontrolu im vyhláška robiť neprikazuje. "Človek nepozná zákony, nepozná vyhlášku," pokračoval Anton Škvarla.

"Táto odborná skúška alebo odborná prehliadka nie je u domácnosti povinná," objasnil revízny technik Matúš Grejták,

Povinná je len pre firmy a to raz ročne. Rozhodne pritom nestačí prejsť po potrubí s detektorom. "To sa robí úplne iným spôsobom, robí sa tlaková skúška," hovoril revízny technik.

Pochybným plynárom v Terni naleteli viacerí ľudia. Servisnému technikovi nemali dôvod nedôverovať. To, že ich bude navštevovať, hlásili v obecnom rozhlase. "U týchto pracovníkov si môžete objednať revízie plynových rozvodov až po spotrebiče," zaznelo hlásenie obecného rozhlasu. Na druhý deň už obec občanom rozposlala varovné esemeky.

Viac sa dozviete v reportáži Martina Jedináka

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce