Správy z vášho kraja:
11. 12. 2018 12:14 , článok bol aktualizovaný 11. 12. 2018 19:15 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Kočner zostáva vo väzbe, strávi v nej Vianoce aj Nový rok

Rozhodol o tom Najvyšší súd SR.

Marian Kočner.
Marian Kočner. Foto: reprofoto TV Markíza

V kauze takzvaných televíznych zmeniek obvinený podnikateľ Marian Kočner zostáva naďalej za mrežami, väzobne stíhaný. Rozhodol o tom v utorok trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí.

"Najvyšší súd na neverejnom zasadnutí sťažnosť obvineného Mariána Kočnera zamietol ako nedôvodnú," potvrdila to hovorkyňa najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Marianovi Kočnerovi tak nevyšiel ani druhý pokus dostať sa z väzby na slobodu a NS SR tak potvrdil novembrové rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Obhajca obvineného Mariana Kočnera Martin Pohovej sa k rozhodnutiu NS SR v utorok vyjadriť nevedel, keďže mu zatiaľ nebolo doručené písomné vyhotovenie rozhodnutia odvolacieho súdu. Marian Kočner by mohol podať ďalšiu žiadosť o prepustenie z vyšetrovacej väzby o mesiac.

 

Dve sťažnosti

Žiadosť o prepustenie z väzby Marianovi Kočnerovi v polovici novembra ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, už po druhý raz zamietol a rovnako ako v druhom prípade rozhodnutie potvrdil následne aj NS SR.

Druhá sťažnosť na NS SR napadla koncom novembra. "V zmysle rozvrhu práce NS SR na rok 2018 o nej bude rozhodovať senát 2T," uviedla vtedy hovorkyňa Važanová. Senát nebol viazaný časovým termínom, dokedy mal vo veci rozhodnúť, ale o väzobných veciach sa rozhoduje prednostne a urýchlene.

Sudca ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, rozhodol, že podnikateľ Marian Kočner, obvinený v tzv. kauze televíznych zmeniek, zostáva vo väzbe. ŠTS o jeho žiadosti rozhodoval už 15. novembra, avšak približne o necelý týždeň bolo doručené uznesenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Informovala vtedy hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Podľa jej slov obvinený je väzobne stíhaný, pretože je dôvodná obava, že by pokračoval v trestnej činnosti ekonomického charakteru, pretože voči nemu bolo doposiaľ vznesených päť obvinení za rôzne závažné ekonomické trestné činy.

Kauza televíznych zmeniek

Obvinený Marian Kočner je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Na Mariana Kočnera. a Pavla Ruska (Pavol Rusko je v súčasnosti obvinený aj s ďalšími troma osobami zo slovenského podsvetia z pokusu o vraždu svojej bývalej spoločníčky Silvii Volzovej, pozn. redakcie) podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. 

Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna NS SR. Podnikateľ Marian K. sa aktuálne nachádza vo väzení v Banskej Bystrici. Predtým bol vo väzbe v Bratislave a Leopoldove.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?