Správy z vášho kraja:
18. 12. 2018 11:44 , článok bol aktualizovaný 18. 12. 2018 14:37 | BRATISLAVA/TASR

Alena Zsuzsová ostáva za mrežami

Rozhodnutie ŠTS nie je ešte právoplatné.

Alena Zsuzsová je obvinená z úkladnej vraždy formou účastníctva.
Alena Zsuzsová je obvinená z úkladnej vraždy formou účastníctva. Foto: TV Markíza

Špecializovaný trestný súd v Pezinku zamietol žiadosť obvinenej Aleny Zsuzsovej v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, v ktorej žiadala o prepustenie z väzby.

Informovala o tom hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. ŠTS rozhodoval o návrhu v utorok 11. decembra.  "Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, v trestnej veci proti obvinenej A. Zs. pre účastníctvo vo forme objednávateľa na obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy, žiadosť obvinenej o prepustenie z väzby na slobodu, dňa 11. decembra 2018 zamietol. Sudca dohľad probačného a mediačného úradníka nad obvinenou neuložil," objasnila Kudjáková.

Rozhodnutie nie je právoplatné. V prípade sťažnosti obvinenej alebo jej obhajcu voči rozhodnutiu ŠTS bude po doručení rozhodovať Najvyšší súd.

"Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry akceptuje rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pretože ho v súčasnom štádiu trestného konania považuje za zákonné a dôvodné," uviedla v utorok hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Rozhodnutie mohlo byť zverejnené, až keď súd dostal doručenky o tom, že procesné strany (obhajca Aleny Zsuzsovej. a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, pozn. TASR) uznesenie prevzali.

Obvinená sa minulý týždeň na utorkovom zasadnutí vo veci svojej žiadosti o prepustenie z väzby nezúčastnila. Svojmu obhajcovi dala súhlas na pojednávanie v jej neprítomnosti. Ako prvá zo štyroch obvinených z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej požiadala o prepustenie z väzby.

Okrem Zsuzsovej sú z úkladnej vraždy páru obvinení aj Tomáš Szabó, Miroslav Marček a Zoltán Andruskó. Posledný menovaný v súčasnosti čelí aj konaniu na Okresnom súde Bratislava V za ekonomickú trestnú činnosť. Kvarteto zobral do väzby sudca ŠTS koncom septembra. Voči rozhodnutiu podali sťažnosť, ktorú NS SR následne zamietol.

 

Dôvodom väzby bola možná obava, že by obvinení pokračovali v trestnej činnosti, mohli sa skrývať a ovplyvňovať svedkov. Teda všetky tri možné dôvody väzobného stíhania.

Investigatívneho novinára a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy hrozí obvineným až doživotný trest odňatia slobody.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?