08. 01. 2019 09:32 , článok bol aktualizovaný 08. 01. 2019 17:44 | BRATISLAVA/TASR

Situácia v Bratislave sa vrátila do normálu

Premávka vkopcovitých častiach mesta sa postupne obnovuje.

Nepremávajúce trolejbusy smerom na Kramáre z Patrónky.
Nepremávajúce trolejbusy smerom na Kramáre z Patrónky. Foto: TASR
Snežný pluh na ceste v Bratislave.
Vodič MHD usmerňuje dopravu.
Sanitky na Kramároch v hustom snežení v Bratislave.

Slovenský hydrometeorologický ústav znížil pre Bratislavu a ostatné Slovensko výstrahu pred snežením na 1. stupeň, ktorá plati do 23. h. Meteorológovia zároveň upozorňujú na západnom Slovensku na tvorbu poľadovice a takmer na celom území Slovenska varujú pred snehovými jazykmi závejmi.

Polícia informuje, že pre husté sneženie je momentálne spomalená premávka na bratislavských cestách, predovšetkým na bratislavských mostoch a na výjazdoch na diaľnice, najmä z Dolnozemskej a Gagarinovej ulice. Je to z dôvodu, že tak ako vodiči osobných áut, tak aj vodiči kamiónov znížili rýchlosť a jazdu prispôsobili aktuálnej situácii na cestách.

"Do 12.30 h sme na bratislavských cestách zaznamenali dve dopravné nehody a 22 udalostí v cestnej premávke, ktoré boli uzatvorené ako škodová udalosť, " informuje polícia na svojom facebookovom profile.

Premávka v kopcovitých častiach hlavného mesta sa obnovuje

Na väčšine autobusových a trolejbusových liniek je potrebné počítať s meškaniami spojov z dôvodu sneženia a zhustenej premávky na cestách.

"Popoludní sa po ukončení sneženia postupne začína situácia stabilizovať," informuje na svojej stránke Bratislavská mestská hromadná doprava.

Od 10.20 h linka 52 v Rači neobsluhuje zastávky Zvončeková a Potočná. Všetky spoje končia na Tbiliskej.

Pred 13.00 h bola obnovená premávka trolejbusov na Kolibe a Hlavnej stanici obojsmerne.

Po 13.00 h je v plnom rozsahu obnovená premávka trolejbusov na Kramároch a obnovila sa aj premávka liniek 203 a 207 na Palisádach a Mudroňovej. Premávať začali aj linky 44 a 64.

Od 13.30 h sa postupne začína obnovovať aj premávka linky 32 z Dlhých dielov a z Hlavnej stanice. Od 13.35 h je napokon obnovená aj premávka linky 33.

Od 13.45 h premáva aj linka 41 na Drotársku cestu.

Pozrite si aj reportáž Lucie Hlaváčkovej z dnešnej kritickej situácie v Bratislave

 

Tri prílety z Bratislavy odklonili do Budapešti

Z dôvodu hustého sneženia na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave boli v utorok tri prílety dopravcu Ryanair odklonené do Budapešti, a to prílety z destinácií Londýn-Stansted, Birmingham a Marrákeš, informovala o tom hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.

"V Budapešti vyčkávajú tieto tri linky na zlepšenie podmienok v Bratislave, kam následne priletia s cestujúcimi. Predpokladáme preto omeškanie liniek na odlet z Bratislavy do destinácií Londýn-Stansted, Birmingham a Marrákeš," poznamenala hovorkyňa.

Zároveň Ševčíková informovala, že na bratislavskom letisku nepretržite odhŕňajú hlavnú vzletovo-pristávaciu dráhu 13-31, avšak spád snehu je taký silný, že brzdné účinky nie sú momentálne vyhovujúce.

Situácia na Kramároch dnes po 9.00 hodine:

 

V Bratislave pomáhajú odhŕňať sneh aj väzni

Do odhŕňania snehu v Bratislave sa momentálne zapojili aj odsúdení vo výkone trestu z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Justičnom paláci. Takmer 80 ich pomáhalo aj pri minulotýždňovom snežení. TASR to potvrdili z magistrátu s tým, že odsúdení pomáhajú v centre hlavného mesta. Bratislavčania môžu posielať mestu podnety k zimnej údržbe a zároveň aj sledovať online pohyb zimných mechanizmov.

V Bratislave momentálne husto sneží, a preto pre obyvateľov funguje aj horúca linka pre podnety k zimnej údržbe. Kritickú situáciu na chodníkoch v hlavnom meste môžu ľudia avizovať na telefónne číslo +421 259 356 777 alebo mailom na zima@bratislava.sk.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo spresnil, že operátori odovzdajú prijaté podnety na dispečing, ktorý na miesto vyšle pohotovostnú čatu zimnej údržby. "Pokiaľ sa hlásenie bude týkať chodníka v správe niektorej mestskej časti, informáciu posunú na dispečing tejto mestskej časti. Prioritou bude viacero oznámení na ten istý úsek a tiež jeho dôležitosť z pohľadu frekvencie osôb a hroziaceho nebezpečenstva úrazov," uviedol.

Vallo už v uplynulých dňoch požiadal Bratislavčanov o zhovievavosť a v rámci možností aj o pomoc pri čistení chodníkov pri svojich domoch, pokiaľ by došlo k výraznejšej kalamitnej situácii v meste. Takzvaná chodníková novela totiž zmenila od mája 2018 starostlivosť o obecné chodníky. Táto povinnosť prešla zo správcov priľahlých budov na vlastníkov alebo správcov chodníkov, teda na samosprávy.

Bratislavčania môžu prostredníctvom webu http://bit.ly/zimna_udrzba_monitoring kontrolovať pohyb zimných mechanizmov po Bratislave. "Všetky autá zimnej údržby vysielajú GPS signál a na webe tak môžu zistiť ich aktuálnu polohu aj stav, či sú v teréne, alebo nie," vysvetlil primátor.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce