Správy z vášho kraja:
18. 01. 2019 09:54 , článok bol aktualizovaný 18. 01. 2019 15:34 | ŽILINA/TASR

V Žilinskom kraji je stále mimoriadna situácia, pomáha aj 57-ročná fréza

Na Orave a Kysuciach zasahovalo vo štvrtok približne 200 profesionálnych a dobrovoľných hasičov.

Fréza pomáhala odhŕňať snehové záveje.
Fréza pomáhala odhŕňať snehové záveje. Foto: Facebook/Žilinský Samosprávny Kraj

Okresný úrad v Čadci odvolal vo štvrtok mimoriadnu situáciu na území okresu vyhlásenú v súvislosti so snehovou kalamitou. Mimoriadna situácia naďalej platí na území okresov Námestovo a Kysucké Nové Mesto. TASR o tom informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

Doplnil, že v okrese Čadca zostáva mimoriadna situácia v meste Čadca a v siedmich obciach. V okrese Liptovský Mikuláš je mimoriadna situácia v deviatich obciach, v okrese Dolný Kubín vo siedmich, v okrese Tvrdošín v piatich, v okrese Žilina v štyroch a v okresoch Ružomberok a Martin v troch obciach, dodal Hollý.

Stará, 57-ročná, snežná fréza Správy ciest ŽSK pomáhala pri rozširovaní cesty medzi Oravou a Kysucami.
Stará, 57-ročná, snežná fréza Správy ciest ŽSK pomáhala pri rozširovaní cesty medzi Oravou a Kysucami. Foto: Facebook/Žilinský Samosprávny Kraj
 

V Lokalite Novoť a Oravská Lesná je dnes približne 70 profesionálnych a dobrovoľných hasičov, ktorí odstraňujú veľké nánosy snehu z cestných komunikácií, parkovísk, okolia rodinných domov a zo striech budov.

Zdroj: Facebook/Žilinský Samosprávny Kraj

Dnes tiež hasiči pomohli obyvateľke Oravskej Lesnej v časti Lehotská, ktorá je vzdialená asi 4 km od hlavnej cesty. Hasiči obyvateľke doviezli potraviny a potrebné lieky. Priblizne 3/4 cesty sa im podarilo zdolať na štvorkolke, zvyšok pokračovali peši.

Vrtuľníkom odstraňovali sneh z vrcholov stromov

Na Orave a Kysuciach zasahovalo vo štvrtok približne 200 profesionálnych a dobrovoľných hasičov. "Hasiči prvýkrát v histórii použili vrtuľník na odstraňovanie snehu na vrcholkoch stromov v okolí obce Novoť. Pomocou tlakovej sily sa podarilo zhodiť veľké množstvo snehu zo stromov a elektrických vedení, vďaka čomu nedošlo k ich zrúteniu. Hasiči budú naďalej poskytovať pomoc v podobe odstraňovania veľkých nánosov snehu zo striech a z okolia rodinných domov a poskytovať obyvateľom zasiahnutých obcí podporu," uviedla Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Snehová kalamita na Orave.
Snehová kalamita na Orave. Foto: TASR
 

Pri odstraňovaní následkov snehovej kalamity na hornej Orave pomáhajú od utorka (15. 1.) vojaci zo Žiliny a Martina. Na miesto prišiel v utorok aj minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS), aby preveril, akú ďalšiu pomoc môžu miestnym obyvateľom ozbrojené sily poskytnúť. Profesionálni vojaci sú pripravení zasiahnuť aj v ďalších obciach a mestách v prípade, že si to situácia vyžiada.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?