03. 02. 2019 13:56 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Vidíme lynčovanie Roberta Fica, myslí si Blanár o kritike jeho právnickej praxe

Podľa prieskumu Focusu väčšina Slovákov Roberta Fica nechce za ústavného sudcu.

Juraj Blanár a podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová v Na telo
Juraj Blanár a podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová v Na telo Foto: TV Markíza

Hon na jednu osobu, alebo naopak znásilňovanie Ústavy? Hostia nedeľného Na tela s Michalom Kovačičom, podpredseda Smeru Juraj Blanár a podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), sa nezhodli v tom, či sa Robert Fico má, alebo nemá stať ústavným sudcom.

Ďuriš Nicholsonová je presvedčená, že bývalý premiér dostatočne nepreukázal potrebnú 15-ročnú právnickú prax. "Máme jasné pravidlá, kto môže a kto nemôže kandidovať za sudcu Ústavného súdu. Robert Fico tieto pravidlá nespĺňa," vyhlásila.

Prieskum Focus

Podobný názor má podľa prieskumu Focusu pre nedeľnú reláciu televízie Markízy aj väčšina Slovákov. Takmer 72 percent povedalo, že Robert Fico by sa nemal stať ústavným sudcom, opačný názor má vyše 18 percent respondentov, zvyšok nevedel.

Juraj Blanár na prieskum reagoval slovami, že štát sa nemôže riadiť podľa prieskumov. "Robert Fico je absolútne zdatný a odborne pripravený kandidát, možno jeden z najlepších." Spochybňovanie jeho praxe označil za pokus o lynč.

Lucia Ďuriš Nicholsonová to naopak označila za znásilňovanie Ústavy, kritizovala aj fakt, že o tom, či Fico podmienky spĺňa, bude ústavno-právny výbor hlasovať opakovane, aj keď už raz uznesenie k Ficovi neprijal. Podľa Blanára to však nie je nič výnimočné.

Vulgarizácia v politike

V emotívnej debate sa obaja politici dotkli aj vulgarizácii slovenskej politiky. Obaja ju odmietli, no vinu videli skôr medzi svojimi politickými súpermi. Juraj Blanár upozornil na vystupovanie Igora Matoviča, Lucia Ďuriš Nicholsonová zase spomenula príbeh, ako jej mal poslanec Smeru Miroslav Číž na poslaneckom grémiu povedať, že "takéto nič" si nezaslúži ani "rod" a navrhol poslancom, aby ju oslovovali "toto" alebo "ono".

Juraj Blanár povedal, že Číža pozná a zdá sa mu to veľmi nepravdepodobné.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce