07. 02. 2019 09:42 | VYŠNÉ NEMECKÉ/TASR, kc

Ukrajinský novinár zverejnil video zachytávajúce úplatkárske praktiky slovenského colníka

Finančná správa o videu vie a vo veci už koná inšpekcia.

Slovenský colník, ktorý na hraniciach s Ukrajinou vyberá úplatky.
Slovenský colník, ktorý na hraniciach s Ukrajinou vyberá úplatky. Foto: reprofoto: Facebook/Vitaliy Glagola

Ukrajinský novinár Vitalij Glagola zverejnil na facebooku video, na ktorom zachytil, ako si od neho slovenský colník pýta úplatok. Stalo sa to na hraničnom priechode s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom a podľa Glagolu nešlo o ojedinelý prípad. Jeho slová potvrdili aj ďalší Ukrajinci, ktorí svoje skúsenosti opísali v komentároch pod videom. Informoval o tom portál denníka HN.

"Keď som mu peniaze nedal, odložil moje doklady bokom a začal vybavovať ďalších, ktorí boli v rade za mnou a boli menej principiálni," uviedol ukrajinský novinár.

Zatiaľ nie je jasné, či ide iba o jedného colníka, no Ukrajinci, ktorí sa na neho sťažovali tvrdia, že ide o bežnú prax na slovensko-ukrajinskej hranici. Keď sa pýtali, prečo od nich žiada úplatok, colník tvrdil, že je to tradícia, alebo príspevok "na kávičku".

Vyjadrenie finančnej správy k videu

O zverejnenom videu vieme. Zamestnanca sme identifikovali a vo veci už koná inšpekcia finančnej správy. Finančná správa dbá na dodržiavanie zákonov, korupciu v radoch finančnej správy netolerujeme. V roku 2013 sme na finančnej správe zaviedli „Program nulová tolerancia korupcie". Odvtedy bolo preukázaných viac ako 20 prípadov korupčného správania sa zamestnancov finančnej správy spolu na celom Slovensku. Keďže na finančnej správe pracuje 9 300 ľudí, znamená to, že 99% zákony a etický kódex zamestnanca FS nepochybne dodržiava.

Odhaľovanie korupcie vo vlastných radoch nie je jednoduché, je potrebné mať priame dôkazy a je nevyhnutná efektívna spolupráca medzi finančnou správou a políciou. V odhalených prípadoch boli zamestnanci FS postavení mimo službu, zároveň boli podané trestné oznámenia na políciu pre prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Prípady následne rieši polícia.

Vyzývame aj verejnosť, ak má nejaké informácie o korupčnom správaní sa zamestnancov finančnej správy, nech nás neváhajú kontaktovať. Aj na základe aspoň základných informácií (napríklad dátumu, miesta) vieme preveriť podozrenia a vyvodiť zodpovednosť v prípade páchania korupcie. Či už ide o korupčné správanie sa vlastných zamestnancov, alebo akékoľvek iné snahy obchádzania zákona, takéto správanie sa je v každom prípade neakceptovateľné.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce