14. 02. 2019 08:56 , článok bol aktualizovaný 14. 02. 2019 20:01 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Po voľbe Fico slovne zaútočil na novinárov, vhodil prázdny lístok

Predseda parlamentu Andrej Danko musí vypísať novú voľbu.

Robert Fico po voľbe kandidátov na sudcov ÚS.
Robert Fico po voľbe kandidátov na sudcov ÚS. Foto: TV Markíza
Jana Cigániková (SaS) počas verejnej voľby kandidátov na ústavných sudcov.
Poslanci počas hlasovania o kandidátoch na ústavných sudcov.
Robert Fico (Smer-SD)  počas hlasovania o kandidátoch na ústavných sudcov.

Poslanci v opakovanej voľbe nerozhodli o kandidátoch na sudcov ústavného súdu. Predseda parlamentu Andrej Danko musí vypísať novú voľbu.

Dianie sme sledovali ONLINE 

20.06 - Voči krajine je značne nezodpovedné takto znefunkčniť ústavný súd, obzvlášť, keď dátum uplynutia funkčného obdobia deviatich ústavných sudcov bol vopred známy. Vyhlásil to politológ Pavol Baboš.

19.57 - Poslanec za Sme rodina Peter Pčolinský čakal, že koalícia zvolí aspoň pár kandidátov na ústavných sudcov, strana Smer-SD podľa neho zjavne nemá záujem, aby bol Ústavný súd (ÚS) SR funkčný.

19.50 - Právnik Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied považuje nezvolenie kandidátov na ústavných sudcov za "neuveriteľnú aroganciu moci”, aká nemá obdobu od Mečiarových amnestií.

19.45 -  Keďže po 16. februári ostávajú na Ústavnom súde SR len štyria sudcovia, ÚS nemôže rozhodovať v plenárnych veciach. Hrozí aj sklz v jeho práci a nahromadenie nevybavených vecí. Tvrdí to ústavný právnik a bývalý podpredseda ÚS Eduard Bárány

19.38 - Voľba kandidátov na ústavných sudcov je zložitá, ani pápež nie je zvolený na prvýkrát. Takto reagoval poslanec Smeru-SD Miroslav Číž na to, že parlament nezvolil ani v opakovanej voľbe kandidátov na ústavných sudcov.

19.36 - Pozrite si, čo sa dialo počas a po opakovanej voľbe kandidátov na sudcov ÚS.

 

19.19 - Koalícia Smer-SD, SNS a Most-Híd chladnokrvne ochromila najdôležitejšiu súdnu inštanciu na Slovensku – ÚS. Základné práva a slobody občanov sa ocitli vo vážnom ohrození. Vyhlásila to opozičná SaS v reakcii na opakovanú voľbu.

19.08 - Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) sa k aktuálnej situácii vyjadrí počas piatka 15. februára.

19.04 - Prezident Andrej Kiska avizoval, že na budúci týždeň navštívi ústavný súd, kde oznámi postup, ako zabezpečiť aspoň jeho provizórne fungovanie.

Výsledok hlasovania poslancov, ktorí opäť nevybrali žiadneho kandidáta, označil Kiska za veľkú ranu pre dôveru ľudí v schopnosť politikov poctivo spravovať štát.

Celé stanovisko prezidenta:

 

19.00 - Ústavný súd bude dva mesiace neuznášaniaschopný. Nie je zodpovedné takto ho zablokovať. Smer-SD urobil zlé rozhodnutie. Povedal to predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Podľa Bugára sú vzťahy medzi Smerom a Mostom na bode mrazu, no menšinová vláda nehrozí. Jeho strana hlasovala za šiestich kandidátov, podľa dohody s koaličnými partnermi.

18.42 - Takto hlasovali lídri koaličných strán

Hlasovací lístok Robert Fica.
Hlasovací lístok Robert Fica. Foto: nrsr.sk
 

Hlasovací lístok Andrej Danko.
Hlasovací lístok Andrej Danko. Foto: nrsr.sk
 

Hlasovací lístok Bélu Bugára.
Hlasovací lístok Bélu Bugára. Foto: nrsr.sk
 

18.25 - Reakcie poslancov na nezvolenie kandidátov na sudcov ÚS. Expremiér Robert Fico utekal pred novinármi.

 

18.22 - OĽaNO reaguje za nezvolenie kanidátov na sudcov. Veronika Remišová vyhlásila, že koalícia dostala Slovensko do chaosu.Podľa hnutiaSlovensko o pár dní bude mať nefunkčný ústavný súd a občania nebudú mať garantované ústavné práva. V OĽaNO vyzýva premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby si urobil poriadok a zabezpečil funkčnosť ústavného súdu.


18.03 - Jaroslav Paška (SNS) tvrdí, že nezvolenie kandidátov nie je zásadný problém. Predpokladá, že koalícia bude ďalej fungovať.

17.49 - Poslanci, podľa našich informácií, ani v opakovanej voľbe nevybrali žiadneho kandidáta na ústavného sudcu .

17.43 - Podľa našich informácií je tretina lístkov prázdnych a neplatných.

17.37 - Poslanci ukončili opakovanú verejnú voľbu , skrutátori spočítavajú hlasy.

17.31 - Marek Maďarič na otázku, či je v koalícii kríza odpovedal: "Keďže si Most nedokázal v koalícii presadiť Kresáka, na nejaký spor tam zarobené je."

17.20 - Podľa Martina Klusa (SaS) trávia opoziční poslanci pri vypĺňaní lístkov podstatne viac času. Naopak poslanci Smeru a ĽSNS ich odovzdávajú veľmi rýchlo.

17.18 - Do kolapsu ústavného súdu zostávajú necelé dva dni. Reportéri René Medzihradský a Viktor Serebryakov zisťovali reakcie poslancov na vzniknutú situáciu i opakovanú verejnú voľbu.

 

17.13 - Poslanec Maroš Kondrót povedal, že jeho materská strana Smer-SD trvá na tajnej voľbe.

17.10 - Denník SME píše, že poslanci Smeru, podobne ako pri prvej voľbe, hodia prázdne lístky.

17.06 - Béla Bugár (Most-Híd) potvrdil, že koalícia bola dohodnutá na šiestich menách. Po tejto dohode však ešte zasadal poslanecký klub Smer-SD a Bugár nevie, či dohoda stále platí.

17.00 - Poslanci pristúpili k opakovanej verejnej voľbe kandidátov na sudcov ústavného súdu. Vyberať si budú z 37 kandidátov.


15.39 - Opozičné strany SaS, OĽaNO, Sme rodina a viacerí nezaradení poslanci sa zhodli na desiatich kandidátoch na ústavných sudcov, za ktorých budú vo štvrtok v pléne hlasovať. Ich mená odmietli predstavitelia opozície konkretizovať.

"Opäť ukazujeme, že sme zodpovední, dnes máme širšiu dohodu štyroch politických zoskupení, dohodli sme sa na desiatich spoločných kandidátoch, ktorých budeme voliť," vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič s tým, že koalícia nehľadá odbornosť, morálku, ale svoje záujmy, a už prezentovala svojich kandidátov, z ktorých je opozícia zhrozená.

15.33 - Opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina budú spoločne hlasovať o vybratých kandidátov. Oznámili to dnes po rokovaní predstavitelia týchto strán. Majú dohodu na desiatich menách.

15.05 - V koalícii sa črtá dohoda na zvolení šiestich kandidátov na sudcov ÚS. Stále sa však rokuje, pri tvorbe dohody zatiaľ chýbal predseda Smeru-SD Robert Fico. TASR to potvrdili viaceré zdroje z koalície.

V Smere-SD stále hovoria aj o možnosti predĺžiť funkčné obdobie dosluhujúcim sudcom. Poslanec Smeru-SD Marián Kéry zatiaľ o dohode nevie. Ak by došlo k zvoleniu šiestich kandidátov, podľa jeho slov by to znamenalo, že ústavný súd nebude od 16. februára nefunkčný.

14.47 - Ústavný súd (ÚS) SR má provizórne riešenie situácie, ak by do soboty (16. 2.) nedošlo k vymenovaniu nových ústavných sudcov. Informovať o ňom bude, až keby k tejto situácii došlo. Potvrdila to Ivana Vilinská z tlačového a informačného odboru Kancelárie ÚS SR. Poukazuje na to, že prípadné nevymenovanie nových ústavných sudcov súd paralyzuje.

"Uvedomujúc si vážnosť súčasného stavu, plénum ústavného súdu po dohode našlo provizórne riešenie tejto nepriaznivej situácie. V prípade, že do 16. februára 2019 nedôjde k vymenovaniu nových sudcov ústavného súdu, bude ústavný súd o svojom ďalšom fungovaní verejnosť informovať prostredníctvom tlačovej informácie," priblížila Vilinská.

Plénum ústavného súdu si podľa Vilinskej uvedomuje vážnosť situácie, ktorá súvisí s nevymenovaním nových sudcov ÚS SR. "Nevymenovanie sudcov ústavného súdu spôsobí jeho paralyzovanie a nefunkčnosť a zabráni vykonávaniu jeho funkcie podľa čl. 124 Ústavy Slovenskej republiky ako nezávislého súdneho orgánu ochrany ústavnosti," uviedla.

14.30 - Koaličná strana Most-Híd je pripravená zvoliť kandidátov na ústavných sudcov. Nemá záujem na tom, aby bol Ústavný súd (ÚS) SR paralyzovaný. Uviedol to vo štvrtok v Bojniciach pre TASR minister životného prostredia a podpredseda strany Most-Híd László Sólymos.

13.34 - Reportéri TV Markíza Viktor Serebryakov a René Medzihradský zaznamenali reakcie koaličných i opozičných poslancov na rozhodnutie o zmene času volieb kandidátov na sudcov ÚS.

 

12.14 - Spoločné rokovanie avizuje aj opozícia. Po ňom by mala byť aj spoločná tlačová beseda, ktorá je predbežne naplánovaná na 16.00 h.

12.10 - Poslanec Národnej rady SR za vládny Smer-SD Ľubomír Vážny pripúšťa, že parlament v opakovanej voľbe zvolí niekoľkých kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. "Je to možné," odpovedal novinárom na otázku, či plénum zvolí aspoň niekoľkých kandidátov.

Koaličné rokovania podľa jeho slov stále prebiehajú, myslí si, že sa dohoda nájde. Nie je ale vylúčené, že sa napokon nemusia partneri dohodnúť. Zopakoval, že Smer-SD nie je za verejnú voľbu, ale parlamentná väčšina ho prehlasovala.

11.35 - „Odloženie hlasovania voľby ústavných sudcov na 17:00 znamená len toľko, že vzájomným vydieraním sa koalícii zatiaľ nepodarilo dosiahnuť dohodu na spoločných kandidátoch, a teda na ovládnutie Ústavného súdu. Od samotného počiatku je to nezodpovedné a nedôstojné. Ústredným bodom tohto komplotu proti slovenskej ústavnosti je Robert Fico," reaguje SaS na presnutie voľby.

11.02 - Poslanci koaličnej SNS sa dohodli na kandidátoch na ústavných sudcov, ktorých budu v opakovanej voľbe v parlamente voliť. Potvrdila to poslankyňa za SNS Eva Antošová po rokovaní poslaneckého klubu.

10.56 - Voľba ústavných sudcov za presúva až na 17.00 h. Potvrdil nám to Erik Tomáš zo Smeru. Potvrdili to už aj poslanci svojím hlasovaním.

Návrh podal koaličný poslanec Miroslav Číž (Smer-SD) za tri poslanecké kluby. Podľa Číža treba totiž vytvoriť skutočne dobré podmienky na voľbu. Pôvodne mala byť voľba o 11. hodine.

10.20 - Teraz má väčšina poslaneckých klubov rokovania, ako budú postupovať vo voľbe.

10.00 - Poslanci vo výbore odporúčajú verejnú voľbu kandidátov na ústavných sudcov. S opozíciou hlasoval Tibor Bernaťák z SNS a Iren Sarközy z Mostu-Híd.

Tajnú voľbu presadzoval predseda výboru Robert Madej (Smer-SD), ktorý ju nepovažoval za omyl právnej úpravy v rokovacom poriadku NR SR. Poslanci, ktorí podporovali verejnú voľbu, sa odvolávali na to, že tajnú voľbu dovoľuje rokovací poriadok Národnej rady SR len v prípade, že to vyžaduje Ústava SR alebo na požiadanie 15 poslancov parlamentu.

O stanovisko, ako sa vykoná voľba, požiadal výbor predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Poslanci budú kandidátov opakovane voliť vo štvrtok o 11. h.

09.57 - Poslanci v ústavnoprávnom výbore už mali hlasovať či bude voľba sudcov tajná alebo verejná, jeden poslanec si však odbehol na záchod.

09.55 - ĽSNS sa na dnešnej voľbe ústavných sudcov už zúčastnia. Pri prvej utorkovej voľbe odišli pred hlasovaním zo sály a znížili tak kvórum.

09.53 - SNS je stále za verejnú voľbu. Povedal to Tibor Bernaťák, predseda poslaneckého klubu SNS na ústavnoprávnom výbore.

09.12 - Via Iuris tvrdí, že opakovaná voľba kandidátov na ÚS má byť verejná ako jej prvé kolo. Odvoláva sa pri tom na zmenu rokovacieho poriadku z roku 2011, ktorá podľa jej slov zrušila možnosť použitia formulácie "tajná voľba".

09.00 - K opakovanej voľbe zasadá ústavnoprávny výbor. Má rozhodnúť, či opakovaná voľba má byť verejná alebo tajná.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce