15. 02. 2019 12:12 , článok bol aktualizovaný 15. 02. 2019 19:04 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Prokurátor Kováčik vložil cez 200-tisíc eur do banky, ktorá to nahlásila polícii. Tá nekonala

Vraj za ne kúpil dom synovi.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Foto: TASR

V septembri v roku 2017 si mal špeciálny prokurátor Dušan Kováčik podľa informácií Denníka N vložiť na svoj účet do banky 204-tisíc eur.

Keďže je Kováčik, vzhľadom na svoju funkciu podľa zákona tzv. exponovaná osoba, banka vklad ohlásila finančnému spravodajstvu na policajnom prezídiu. No polícia, ako píše portál, prípad nechala tak a vôbec túto transakciu nepreverovala.

"V tejto chvíli môžeme povedať toľko, že spis vykazuje nedostatky. Prezident policajného zboru Milan Lučanský preto nariadil podrobnú kontrolu spisu a v prípade potreby jeho opätovné otvorenie," reagovalo pre denník policajné prezídium.

Kováčik peniaze použil na kúpu domu pre syna. Dom stál 270-tisíc eur, zvyšnú cenu zaplatil syn.

 

Kováčikova reakcia

Špeciálny prokurátor sa ohradil voči medializovaným informáciám týkajúcich sa jeho pôžičky od rodinného príslušníka. "Všetky okolnosti poskytnutia predmetnej pôžičky sú plne v súlade s platnou právnou úpravou, etikou a morálkou verejného činiteľa," povedala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Kováčik potvrdil, že mu v septembri 2017 fyzická osoba – rodinný príslušník, poskytla finančnú pôžičku. Poukázal na to, že všetky potrebné a relevantné skutočnosti ohľadne nej mal uviesť do majetkového priznania za rok 2017 a do bezpečnostného dotazníka Národného bezpečnostného úradu, keď žiadal o previerku na stupeň "prísne tajné".

Pôvod finančných prostriedkov pochádza podľa Kováčika z legálneho predaja majetku fyzickej osoby, ktorý v prípade požiadavky príslušných orgánov bez problémov bezodkladne preukáže.

"Je to ďalší bezprecedentný únik bankového tajomstva zneužitý na diskreditáciu špeciálneho prokurátora, preto špeciálny prokurátor aj v kontexte úmyselne vymyslenými podozreniami zváži možné trestnoprávne zákonné prostriedky," zhrnula Tökölyová.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce