15. 02. 2019 12:30 | BRATISLAVA/TASR

Bugár: Nevidíme dôvod meniť postoj ku Ficovej kandidatúre na ústavného sudcu

Nová voľba kandidátov bude na budúci mesiac.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár po voľbe kandidátov na ústavných sudcov.
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár po voľbe kandidátov na ústavných sudcov. Foto: TASR

Strana Most-Híd nevidí dôvod meniť svoj postoj ku kandidatúre predsedu Smeru-SD Roberta Fica na ústavného sudcu.

Uviedol to predseda Mosta-Híd Béla Bugár v reakcii na otázku, či by jeho strana Fica podporila v novej voľbe, ak by sa do nej prihlásil. "Náš postoj k jeho kandidatúre bol jasný už pred prvým kolom voľby a nevidíme dôvod ho meniť," poznamenal Bugár.

Most-Híd už pred prvým kolom hovoril, že Fica vo voľbe nepodporí, hoci jeho poslankyňa Irén Sárközy hlasovala v ústavnoprávnom výbore za jeho kandidatúru. Výbor vtedy rozhodoval o tom, či Fico spĺňa kritériá pre kandidatúru. Opozícia tvrdila, že nemá potrebnú 15-ročnú právnickú prax. Fico výboru dodal viaceré doklady, ktoré mali túto prax potvrdzovať.

Parlament nezvolil kandidátov, a tak prezident Andrej Kiska nemá ako vymenovať nových ústavných sudcov. V sobotu 16. februára sa skončí funkčné obdobie deviatim z 13 ústavných sudcov. Nová voľba bude na schôdzi, ktorá sa začne 26. marca.

Bugár po neúspešnej voľbe uviedol, že zodpovednosť za paralyzovaný súd má Smer-SD. Strany SNS a Most-Híd podľa Bugára hlasovali podľa dohody. Tá mala spočívať v tom, že zvolia aspoň šesť kandidátov a súd nebude nefunkčný.

Fico sa na rokovaniach o dohode nezúčastňoval. Smer-SD nesúhlasil s verejnou voľbou a tak pri hlasovaní mali poslanci voľnú ruku, viacerí odovzdali prázdne alebo neplatné lístky.

Bugár potom povedal, že vzťah s Ficom je momentálne na bode mrazu, na druhý deň zas podľa neho môže byť iný. Predseda SNS a NR SR Andrej Danko situáciu v koalícii nevníma ako napätie, ale skôr ako komunikačný problém. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) k situácii povedal, že nesúhlasí s tým, ako sa klub Smeru-SD zachoval pri voľbe a nevie sa s jeho rozhodnutím stotožniť.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách po neúspešnej voľbe.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce