Správy z vášho kraja:
21. 02. 2019 10:16 , článok bol aktualizovaný 21. 02. 2019 18:11 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Prezident si nemyslí, že rok od vraždy Jána Kuciaka sa situácia veľmi zlepšila

Pokrok vo vyšetrovaní vraždy novinára je podľa premiéra zreteľný.

Andrej Kiska.
Andrej Kiska. Foto: TASR

Prezident Andrej Kiska si rok po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nemyslí, že situácia sa výrazne zlepšila. Vyjadril sa tak vo štvrtok popoludní v Košiciach.

„Chcem pochváliť vyšetrovateľov a políciu, že s najväčšou pravdepodobnosťou máme chytených vrahov, že pravdepodobne vieme, kto tým vrahom bol, a asi aj niečo tušíme o minimálne jednom z objednávateľov, ktorý za tou celou vraždou stál. Pravdaže si všetci želáme, aby sa všetky tieto prepojenia, ktoré za touto vraždou stáli, odhalili,“ povedal s tým, že rozumie aj vyšetrovateľom a všetkým orgánom činným v trestnom konaní, že potrebujú čas.

Aj my všetci na tej druhej strane očakávame všetky odpovede čím skôr, pretože tých otázok je stále veľa

Podľa neho je potrebné navrátiť dôveru ľudí v štát a ovplyvniť náladu v spoločnosti, čo je úlohou každého. Ako uviedol, ľudia musia uveriť, že ak sa spraví niečo zlé, musí sa to aj vyšetriť, aj keď ide o vysokopostaveného človeka.

„Za ten rok sa ale udiali ďalšie veci. Ukázalo sa, že nám chceli zavraždiť prokurátora, že chceli zavraždiť politika, že bývalý člen SIS-ky špehoval a sledoval novinárov - aj Jána Kuciaka. Ukázalo sa, že možná spojka, jedna z osôb zapojená do tejto vraždy, sa stala takým nejakým osobným dôverníkom a takým miláčikom niektorých našich politikov,“ povedal. Podľa jeho slov všetky podobné veci znepokojujú občanov Slovenska.

 

Reakcia premiéra

"Vraždu dvoch mladých ľudí považujem za brutálny akt a útok na jeden z pilierov mladej slovenskej demokracie, ktorým je sloboda slova," uviedol dnes v krátkom odkaze na sociálnej sieti premiér Peter Pellegrini. Urobil tak v deň, kedy si pripomíname rok od tragickej udalosti, kedy zavraždili investigastívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Predseda vlády uviedol, že pokrok vo vyšetrovaí je zreteľný. Želá si však, aby táto vražda prestala rozdeľovať spoločnosť. Ľudí, ktorí si prídu dnes na námestia pripomenúť pamiatku dvoch zavraždených mladých ľudí vyzýva, aby spomienka bola pokojná. 

ZDROJ: Facebook/Peter Pellegrini

Aj Danko žiada, aby sa táto tragédia nezneužívala

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) vyjadruje veľkú úctu pozostalým rodinám zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. "Už niekoľkokrát som apeloval, aby túto tragickú udalosť nik nezneužíval. Pre mňa je prioritou, aby páchatelia tohto ohavného trestného činu niesli za svoje skutky zodpovednosť. V takéto dni sa nesmie politizovať a zneužívať smrť dvoch mladých ľudí. Každý z nás by si mal túto udalosť pripomenúť so sklonenou hlavou a na ich pamiatku zapáliť sviečku," povedal Danko.

Rok po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je Slovensko iné

Zhodujú sa na tom minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). "Každý si uvedomil, či už na najvyšších úrovniach verejnej sféry alebo nižšie, že jeho práca je posudzovaná. Keď niečo zanedbá, urobí zle, tak ho zodpovednosť neminie," priblížil svoj postoj Gál, ktorý verí, že vražda sa vyšetrí, aj keď možno neskôr. "Spravodlivosť je možno pomalá, ale istá," myslí si. Vo vyšetrenie vraždy verí aj Kalavská. Zároveň je presvedčená, že slovenská spoločnosť je od vraždy citlivejšia na dianie okolo seba.

Podobne sa vyjadril aj Lajčák. "Spoločnosť sa prebudila a miera tolerancie voči niektorým javom sa znížila. Zvyšuje to tlak na nás, verejných činiteľov," povedal s tým, že je to podľa neho pre spoločnosť dobré. "Nezabudnime však na to, že Slovensko je parlamentná demokracia a tá má isté mechanizmy, ktoré treba rešpektovať," dodal.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu aktuality.sk. Spolu s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou ho 21. februára 2018 zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači. Obvinené sú zatiaľ štyri osoby - Alena Zsuzsová, ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Szabó, ktorý mal strieľať, Miroslav Marček, ktorý ho mal na miesto činu doviezť a Zoltán Andruskó ako sprostredkovateľ. Všetci sú vo väzbe.

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák si uctí odkaz a prácu novinára Jána Kuciaka, ktorého pred rokom, spolu s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou, zavraždili.

"Pred rokom bola brutálnym spôsobom umlčaná a potretá sloboda slova. Zavraždený novinár Ján Kuciak sa venoval investigatíve, odpovede hľadal aj u kontrolných orgánov. Počas môjho pôsobenia vo funkcii predsedu ÚVO urobím všetko preto, aby bol úrad naďalej otvorený komunikácii aj s novinármi, ktorí rovnako sledujú verejný záujem. Uvedomujem si, že problematika verejného obstarávania je zložitá, o to viac v nej treba zvyšovať transparentnosť a znalosť aj otvorenou komunikáciou so zástupcami médií, čo úrad robí už dnes. Túto činnosť však posilní prvým workshopom v histórii úradu, keďže bude zameraný na tému posilňovania otvorenej komunikácie kontrolného orgánu s médiami. Zároveň, počas tohtoročných výjazdových návštev všetkých vyšších územných celkov, v každom kraji zorganizujeme školenie o  problematike verejného obstarávania špeciálne pre miestnych novinárov, ktorí zatiaľ nemajú príležitosť osobne sa obracať na kontrolný orgán a byť ním vzdelávaní. A v neposlednom rade pokračujeme s výučbou pilotného projektu predmetu "verejné obstarávanie" na základných školách a v systematickej výučbe tejto problematiky aj na vysokých školách. Je pre mňa kľúčové, aby sa nezabudlo na potrebu posilňovania slobody slova a otvorenej komunikácie so štátnym orgánom, keďže aj vďaka nej môžeme budovať a obnovovať dôveru v štát." vyhlásil Miroslav Hlivák.

Reakcie politikov zaznamenala reportérka Gabriela Kajtárová.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce