21. 02. 2019 19:00 | KOŠICE/TV Markíza

Sociálne slabšie komunity chcú presvedčiť komiksom, aby sa vyvarovali drog

Prostredníctvom krátkeho príbehu chcú najmä deti upozorniť na nebezpečenstvo užívania týchto látok.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Komikom chcú presvedčiť deti, aby nefetovali. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz vo štvrtok (21. 2.) predstavil preventívny program proti drogovým závislostiam. Problémy v sociálne slabších komunitách spôsobuje najmä toluén a tzv. herba.

Toluén je droga chudobných. Jedna dávka sa vraj dá zohnať za pár centov. Zdravotné riziko užívania je však vysoké.

Obchodníkom hrozí pokuta do 100-tisíc eur, ak toluén predajú neoprávneným osobám. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity vytiahol do boja proti drogovým závislostiam komiks. Prostredníctvom krátkeho príbehu chcú najmä deti upozorniť na nebezpečenstvo užívania toluénu.

Komiks sa dostane do škôl a k terénnym sociálnym pracovníkom. Okrem toluénu sa však do osád rozšírila aj tzv. herba.„Herba je droga, ktorá sa na Slovensko dostáva z juhu z Maďarska, kde spôsobuje problémy v marginalizovaných komunitách. Je to opäť lacno dostupná droga, nahrádza marihuanu, ale má úplne iné účinky," hovorí Ravasz.

Nie je výnimočné, keď herbu fajčia v osadách 12-ročné deti. Často to končí výjazdom záchranárov.

Herba ešte donedávna nebola na zozname zakázaných látok. Od novembra minulého roka však platí nová legislatíva, a tak je užívanie a predaj tejto drogy trestným činom.

Viac v reportáži Dušana Tokarčíka

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce