22. 02. 2019 15:17 , článok bol aktualizovaný 22. 02. 2019 17:53 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Prezident: Trestné stíhanie je pomstou Fica za to, že som ho odmietol vymenovať za sudcu ÚS

Obvineného konateľa aj Kisku bude vo veci stíhania zastupovať Daniel Lipšic.

Prezident Andrej Kiska.
Prezident Andrej Kiska. Foto: TASR

Prezident Andrej Kiska na tlačovom brífingu reagoval na obvinenie konateľa firmy Kiskovcov a na vyhrážky Roberta Fica.

Kiska hovoril o pomste bývalého premiéra, ktorého nechcel vymenovať za sudcu Ústavného súdu. "Trestné stíhanie je pomstou Fica za to, že som mu ako prezident odmietol sľúbiť politický dôchodok na Ústavnom súde," povedal Kiska.

 

Šéf Mosta-Híd Béla Bugár mal zavolať Kiskovi a povedať mu, že ho Fico požiadal, aby mu odovzdal odkaz. Buď ho dosadí na čelo ústavného súdu alebo začne boj.

"S pánom prezidentom som mal nejeden telefonický aj osobný rozhovor medzi štyrmi očami. Nielen teraz, ale aj pri veľmi vážnych udalostiach v našej krajine. Obsah týchto rozhovorov však považujem za dôverný, preto o nich na verejnosti nikdy nebudem rozprávať," uviedol Bugár s tým, že dvojicu ústavných činiteľov tvoria dospelí ľudia, ktorí by svoje vzájomné spory mali vedieť vyriešiť civilizovane a sami.

Na stretnutiach k téme ústavného súdu sa mal údajne nachádzať aj premiér Peter Pellegrini a prezidentov hovorca.

 

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) sa nikdy verejne nevyjadroval a ani sa nebude verejne vyjadrovať o obsahu súkromných rozhovorov ústavných činiteľov. Peter Pellegrini však kategoricky odmieta, že by v jeho prítomnosti malo dôjsť k akémukoľvek vydieraniu, ako o tom hovoril prezident Andrej Kiska. Uviedla to premiérova hovorkyňa Patrícia Macíková.

Po tom, čo skončí prezidentovi funkčné obdobie, bude taktiež v súvislosti s obvineniami firmy KTAG stíhaný. Hroziť mu môže až 12 rokov za mrežami.

Obvineného konateľa aj Kisku bude vo veci stíhania zastupovať Daniel Lipšic. Kiska hovoril na tlačovej konferencii aj o jeho vydieraní a zastrašovaní z Ficovej strany.

V prípade daňových káuz spájaných s prezidentom SR Andrejom Kiskom obvinili konateľa firmy KTAG Eduarda Kučkovského. Stíhanie sa má týkať neoprávnenej vratky DPH vo výške 146-tisíc eur, ktorú si KTAG vypýtala od štátu. KTAG platila Kiskovi prezidentskú kampaň a sumu si potom dala do nákladov. Daňový úrad to však neuznal. V minulosti bol na poste konateľa firmy i sám prezident. Kým zastáva svoj úrad, nie je ho možné obviniť.

 

Fico odmieta Kiskove obvinenia z vydierania

Predseda Smeru-SD Robert Fico odmieta obvinenia prezidenta SR Andreja Kisku z vydierania. Tvrdí, že ani netušil, že bude vznesené obvinenie voči konateľovi spoločnosti KTAG.

Kisku na tlačovej konferencii expremiér označil za podvodníka a klamára. Vyzývať prezidenta na odstúpenie už podľa Ficových slov nemá význam, keďže o mesiac budú voľby. Opätovne Kiskovi vyčítal aj lety do Popradu či to, že nebol medzinárodne akceptovaný.

Generálna prokuratúra vyhlásila, že garantuje, že trestné stíhanie proti obvinenému Ing. Eduardovi K. je a bude vedené len zákonným spôsobom a na základe zákonných dôvodov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce