15. 03. 2019 13:31 | HUMENNÉ/tvnoviny.sk

Policajti zo štyroch krajín rozbili gang prevádzačov. Od cudzincov brali tisíce dolárov

V Schengenskom priestore cudzincov nakladali do áut a odvážali do Prahy, potom do cieľovej krajiny - Nemecka.

Miesto zásahu.
Miesto zásahu. Foto: Polícia SR
Zásah polície.
Zásah polície.
Zadržané peniaze.

Policajti štyroch krajín rozbili organizovanú skupinu pôsobiacu v šiestich štátoch.

Boli to príslušníci Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície v úzkej spolupráci s českými detektívmi, Štátnou hraničnou strážou Ukrajiny a Hraničnou strážou Poľska.

Pri medzinárodnej operácii pod názvom LONG WAY tak tento týždeň rozložili organizovanú skupinu, ktorá páchala trestný čin prevádzačstva.

Miesto zadržania.
Miesto zadržania. Foto: Polícia SR
 

Akciu spustili v pondelok ráno. A to na území Slovenska, Českej republiky, Ukrajiny a Poľska. Prehľadali viac ako 20 domov, kde zaistili viac ako milión českých korún a peniaze v iných menách a strelné zbrane, falošné doklady aj autá.

Policajti zadržali 12 podozrivých, ktorých vyšetrovatelia následne obvinili z trestného činu prevádzačstva. Sedem zadržaných osôb v Českej republike vzal sudca do vyšetrovacej väzby. Obvineným po preukázaní viny hrozí trest odňatia slobody na osem až 10 rokov.

Organizovaná skupina pozostávajúca najmenej z 35 členov mala pôsobiť na území viacerých štátov, a to v Spolkovej republike Nemecko, Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, na Ukrajine a v Maďarsku.

Miesto zásahu.
Miesto zásahu. Foto: Polícia SR
 

Organizovaná skupina mala viac ako jeden rok prevážať nelegálnych migrantov pochádzajúcich prevažne z juhovýchodnej Ázie (Vietnam, Bangladéš a Srí Lanka) z Ukrajiny cez Slovensko, Poľsko a Maďarsko do Českej republiky a následne do Nemecka. Polícia zadokumentovala 16 prípadov, pri ktorých došlo k prevozom minimálne 100 nelegálnych migrantov. Za každého cudzinca bola inkasovaná čiastka viac ako 2 500 dolárov.

"Počas vyšetrovania policajti tiež zistili, že cudzinci mali platiť za cestu z domovskej krajiny do západnej Európy až 22.000 USD. Ich cesta mala viesť letecky do Ruskej federácie, resp. na Ukrajinu, kde ich mali prevziať ďalší členovia organizovanej skupiny prevádzačov. V týchto krajinách im potom zabezpečili ubytovanie a stravu a následný presun ku hraniciam Schengenského priestoru," potvrdila policajná hovorkyňa Jana Baloghová.

 

Potom migranti prechádzali nelegálne peši cez hranicu Slovenska, Poľska či Maďarska, za pomoci prevádzačov, vybavených maskovaním a technickými prostriedkami.

V Schengenskom priestore cudzincov nakladali do áut a odvážali do Prahy, potom do cieľovej krajiny - Nemecka.

Miesto zásahu.
Miesto zásahu. Foto: Polícia SR
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce