20. 03. 2019 10:31 , článok bol aktualizovaný 20. 03. 2019 12:49 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Kiska vypovedal na NAKA pre údajné vydieranie Ficom

Expremiér vraj chcel, aby ho prezident vymenoval za predsedu ÚS.

Andrej Kiska odchádza z Prezídia policajného zboru SR po  vypočutí.
Andrej Kiska odchádza z Prezídia policajného zboru SR po vypočutí. Foto: TASR

Prezident Andrej Kiska prišiel v stredu (20.- 3.) doobeda vypovedať na Národnú kriminálnu agentúru v Bratislave v súvislosti s vydieraním. Trestné stíhanie v tomto prípade začala polícia koncom februára.

"Bol to štandardný výsluch, prezident opísal stretnutia s relevantnými osobami, priložili sme k tomu aj ďalšie dôkazy, ktoré potvrdzujú výpoveď prezidenta. Teraz bude na vyšetrovateľoch a dozorujúcom prokurátorovi, aké ďalšie úkony budú vykonávať," povedal po výsluchu prezidentov právny zástupca Daniel Lipšic, ktorý predpokladá, že budú nasledovať ďalšie výsluchy, či už podozrivého alebo svedkov.

"Neviem, čo predložil pán prezident, ale nemal čo predložiť, lebo nič neexistuje. Je to spôsob jeho komunikácie," uviedol v stredu predseda Smeru-SD Robert Fico na margo tohto prípadu.

Prezident Kiska 22. februára hovoril, že ho mal predseda Smeru-SD Robert Fico vydierať v súvislosti s voľbou kandidátov na ústavných sudcov a jeho ambíciou byť predsedom Ústavného súdu SR. Kiska si tiež myslí, že trestné stíhanie konateľa jeho spoločnosti KTAG je Ficovou pomstou za to, že ho Kiska nevymenuje za predsedu Ústavného súdu SR. Fico obvinenia odmieta.

Daniel Lipšic odpovedá na otázky novinárov po tom, ako prezident vypovedal na NAKA.
Daniel Lipšic odpovedá na otázky novinárov po tom, ako prezident vypovedal na NAKA. Foto: TASR
 

Predseda Smeru-SD hovoril, že je pripravený okamžite vypovedať vo veci údajného vydierania prezidenta. Naznačil, že to nebol on, ale Kiska, kto sa pokúšal ovplyvňovať orgány činné v trestnom konaní. Expremiér tiež zopakoval, že Kiska klamal pri financovaní prezidentskej kampane. Fico deklaroval, že má záujem, aby sa obvinenie zo strany Kisku prešetrilo čo najrýchlejšie.

Stanovisko Daniela Lipšica ku prezidentovej výpovedi.

 

Trestné oznámenie však v súvislosti s možným vydieraním hlavy štátu podal v pondelok (25. 2.) na generálnu prokuratúru poslanec Ondrej Dostál (SaS). Podľa jeho slov mohlo k nemu prísť "v súvislosti s nátlakom Roberta Fica, aby ho Andrej Kiska vymenoval za predsedu ústavného súdu."  Liberálny poslanec je presvedčený, že konanie Roberta Fica opísané Andrejom Kiskom mohlo naplniť skutkovú podstatu tohto trestného činu vydierania.

Dostál zároveň požiadal o preverenie, či nedošlo k nezákonnému ovplyvňovaniu priebehu trestného konania vo veci firmy KTAG a či v tejto súvislosti nedošlo aj k spáchaniu trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

"Robert Fico vydieranie popiera, ale vzhľadom na okolnosti prípadu som presvedčený, že Andrej Kiska hovorí o priebehu udalostí pravdu. Preto považujem za potrebné, aby orgány činné v trestnom konaní preverili, či nebola naplnená skutková podstata trestného činu vydierania," dodal.

Pozrite si archívnu reportáž Viktora Serebryakova, ktorý sa téme venuje aj dnes.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce