26. 03. 2019 11:49 , článok bol aktualizovaný 26. 03. 2019 16:51 | BRATISLAVA/TASR

Pellegrini zatiaľ vylúčil predčasné voľby, neskôr aj Fico

Tvrdí, že koalícia je funkčná a strany potvrdili záujem meniť dane a odvody.

Predseda vlády Peter Pellegrini.
Predseda vlády Peter Pellegrini. Foto: TASR

Lídri vládnych strán v utorok na Koaličnej rade nehovorili o predčasných parlamentných voľbách. Novinárom to povedal predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že takýto scenár nateraz vylučuje.

Podľa šéfa Smeru-SD Roberta Fica sa partneri dohodli na postupe, pokiaľ ide o priebeh aktuálnej schôdze NR SR. "Parlament je plne funkčný, ideme schvaľovať zákony," deklaroval Fico.

 

Pellegrini zároveň avizuje, že rokovania koalície budú ešte pokračovať. "Dnes ešte nemá nikto z nás oprávnenie informovať o záveroch Koaličnej rady. Tém, ktoré sú na stole, je veľa. Výsledky sú staré otvorené, netlačte ma do nejakého vyjadrenia," povedal Pellegrini.

Popoludní Fico zopakoval, že nevidí absolútne žiadny dôvod na predčasné voľby. Je podľa neho zodpovednou politikou ísť ďalej. Zdôrazňuje, že koalícia je funkčná.

"Máme funkčnú koalíciu. Stačilo urobiť jednu konštruktívnu koaličnú radu a veci sa posúvajú ďalej," povedal Fico. Rešpektuje, že strany sa v predvolebnom roku budú postupne vyhraňovať a otvárať témy, ktoré považujú za dôležité na vlastnú prezentáciu. Napriek tomu podľa jeho slov platí, že koalícia by mala dotiahnuť volebné obdobie až do marca 2020.

Fico zároveň informoval, že koalícia sa pri utorkovom rokovaní posunula v otázke voľby kandidátov na ústavných sudcov, v téme Dohody o obrannej spolupráci s USA aj pri zmenách daní a odvodov. Rokovania ešte budú pokračovať.

Robert Fico.
Robert Fico. Foto: TASR
 

Kandidátov na ústavných sudcov má Národná rada SR voliť 3. apríla. "Posunuli sme sa pozitívnym smerom aj v otázke voľby kandidátov na ústavných sudcov. Ešte budeme rokovať a dúfame, že budúci týždeň uvidíte pozitívny výsledok," povedal predseda klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák. Pre SNS je podľa šéfa klubu Tibora Bernaťáka dôležité, aby bol Ústavný súd SR funkčný. "Urobíme všetko preto, aby bol sfunkčnený," doplnil.

Tak pri ústavnom súde, ako aj pri dohode s Američanmi došlo podľa Fica k rozumným záverom. "Zadefinovali sme určité podmienky, ktoré sú neprekonateľné pokiaľ ide o dohodu s USA," povedal Fico.

Bernaťák zopakoval stanovisko SNS. "V žiadnom prípade nedovolíme výstavbu vojenských základní akéhokoľvek iného štátu na území SR," vyhlásil Bernaťák.

Most-Híd aj Smer-SD názor SNS rešpektujú. "Nie je možné podpísať žiadnu zmluvu, ktorá by porušovala suverenitu Slovenska," doplnil Fico. Zároveň je podľa neho spoločný názor na to, že si Slovensko môže vyberať projekty, ktoré by sa mohli financovať z pomoci od USA. "Nemáme záujem financovať projekt, ktorý by mohol byť predmetom vojenského útoku v budúcnosti," poznamenal Fico.

 Koalícia sa dohodla aj na presunutí viacerých bodov z dielne SNS, Mosta-Híd a Smeru-SD na májovú schôdzu. Väčšina z nich sa týka zmien v daniach a odvodoch. Partneri potvrdili záujem robiť zmeny v tejto oblasti, predbežná dohoda už podľa ich slov je, chcú však o návrhoch hovoriť s novým ministrom financií. Jeho meno ešte neprezradili.

Podľa Bernaťáka je dôležité, že v koalícii "je vôľa znižovať daňové a odvodové zaťaženie firiem aj ľudí". "Máme dohodu v tom, že hľadáme kompromisy, aby sme mohli pomôcť dôchodcom, malým a stredným podnikateľom, aj mamičkám," doplnil Bastrnák. Fico uviedol, že Smer-SD berie s plnou vážnosťou návrhy SNS a Mosta-Híd. Treba však podľa neho prediskutovať aj dopady na štátny rozpočet za prítomnosti nového ministra financií.

Pellegrini aj v súvislosti s dohodou s USA povedal, že sa mu prestáva páčiť, ako sa vláda odkláňa od svojich priorít a nerieši problémy, ktoré Slovensko skutočne trápia. Pripustil aj možnosť predčasných volieb. SNS mu odkázala, že je premiérom iba náhodou, a že ak považuje predčasné voľby za jediné riešenie, podporia ho. Most-Híd zdôrazňuje potrebu rokovaní.

Koalícia rokuje aj o voľbe kandidátov na ústavných sudcov, ktorých má voliť parlament na začínajúcej sa schôdzi. Vládne strany zatiaľ dohodu na menách nemajú, otázny je aj spôsob voľby, teda či bude tajná alebo verejná.

Čo sa dialo pred rokovaním Koaličnej rady

Koalícia zatiaľ nevyriešila sporné otázky, pre ktoré sa spomínajú aj predčasné voľby. Predstavitelia SNS vidia priestor na dohodu. Podpredseda strany Jaroslav Paška tvrdí, že nepočul o tom, že by SNS mala záujem na predčasných voľbách.

"Nič také som nepočul," povedal novinárom s tým, že vidí priestor na rokovania. Podobný názor má Eva Antošová (SNS). Povedala, že SNS za určitých podmienok môže vo vláde zostať.

Poslankyňa Eva Antošová (SNS).
Poslankyňa Eva Antošová (SNS). Foto: TASR
 

Koaličná rada sa zišla v utorok ráno, po pár hodinách rokovanie prerušili, zasadalo poslanecké grémium a potom koalícia v rokovaní pokračovala. Vo vládnej trojke je napätie pre návrhy z dielne SNS aj pre Dohodu o obrannej spolupráci s USA. SNS dohodu s Američanmi odmieta, zvyšok koalície hovorí, že by sa o nej rokovať malo, a že ešte nie je dohodnutý finálny text.

Veronika Remišová a Lucia Ďuriš Nicholsonová po rokovaní grémia

 

Koalícia má hovoriť aj o voľbe kandidátov na ústavných sudcov, ktorých má voliť parlament na začínajúcej sa schôdzi. Vládne strany zatiaľ dohodu na menách nemajú, otázny je aj spôsob voľby, teda či bude tajná alebo verejná.

Poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina).
Poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina). Foto: TASR
 

Peter Pčolinský zo Sme rodina po grémiu uviedol, že koalícia sa podľa neho nedohodla na ničom. Ani na tom, že by sa návrhy SNS presunuli na inú schôdzu, ani na voľbe kandidátov na ústavných sudcov.

To potvrdili aj Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a Veronika Remišová (OĽaNO). V súvislosti s voľbou kandidátov na ústavných sudcov Remišová uviedla, že podľa nej čaká koalícia na to, kto bude zvolený za prezidenta SR.

Na koalícii podľa poslankýň vidno, že nevedia spolu vládnuť a bolo by dobré, aby boli predčasné voľby. "Koalícia nefunguje a takéto škriepky neprospievajú Slovensku. Nevedia spolu vládnuť a tak najepšie je, aby to trápenie skončili," povedala Remišová. Ďuriš Nicholsonová sa nazdáva, že k predčasným voľbám napokon dôjde, hoci koalícia hrá divadlo.

Eva Antošová a Jaroslav Paška pred rokovaním Koaličnej rady.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce