16. 04. 2019 12:02 , článok bol aktualizovaný 16. 04. 2019 17:07 | SABINOV/TV Markíza, TASR

Samozvaný kráľ Zemplína Mikuláš Vareha smeruje na slobodu

Baliť sa ale ešte nemôže. Prokurátor podal sťažnosť, uznesenie preto ešte nie je právoplatné.

Mikuláš Vareha.
Mikuláš Vareha. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Samozvaný kráľ Zemplína Mikuláš Vareha ide na slobodu. Z výkonu trestu ho podmienečne prepustil senát prešovského okresného súdu. Baliť sa ale ešte nemôže. Prokurátor podal sťažnosť, uznesenie preto ešte nie je právoplatné.

Mikuláš Vareha si za daňové podvody odpykáva dvanásťročný trest v sabinovskej väznici. Jeho družka Daniela do poslednej chvíle verila, že ho v utorok prepustia.

Sudca ho po uplynutí dvoch tretín trestu podmienečne prepustil s tým, že počas šesťročnej skúšobnej doby bude na slobode nosiť monitorovací náramok.

Prokurátor voči rozhodnutiu podal okamžite sťažnosť. Pochybuje totiž, že odsúdený na slobode zmení svoj spôsob života.

Mikuláš Vareha bol konateľom a spoločníkom takmer v 80 firmách, ktoré medzi sobou obchodovali aj s lykožrútmi a ovocnými štepmi. Podľa súdu na dani a odvodoch štát obral o takmer 60 miliónov eur. On ale všetko popieral.

Odsedieť si mal pôvodne 11 rokov, no pre nezaplatený 100-tisícový peňažný trest mu pobyt za mrežami predĺžili o jeden rok. Jeho družka aj po ôsmich rokoch stále verí v jeho nevinu.

Paradoxne, o podmienečné prepustenie nepožiadal odsúdený, ale riaditeľ väznice. Prokurátorovi prekážali menšie prehrešky, ktorých sa vo výkone trestu dopustil. Verdikt súdu tak nie je právoplatný, rozhodne o ňom krajský súd.

Viac v reportáži Martina Jedináka

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce