14. 05. 2019 16:42 , článok bol aktualizovaný 14. 05. 2019 17:17 | BRATISLAVA/TASR

Kiska musí zaplatiť pokutu vo výške troch mesačných platov

Rozhodol o tom v utorok parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií na utajenom rokovaní.

Andrej Kiska na archívnej fotografii
Andrej Kiska na archívnej fotografii Foto: FOTO TASR - Martin Baumann

Prezident SR Andrej Kiska má zaplatiť pokutu vo výške trojmesačného platu v súvislosti s financovaním svojej prezidentskej kampane. Rozhodol o tom v utorok parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií na utajenom rokovaní. 

Zároveň výbor ukončil konanie týkajúce sa otázky, či Kiska prijal od spoločnosti Kiska Travel Agency (KTAG) finančný dar. Kiska sa môže s rozhodnutím výboru obrátiť na Ústavný súd SR.

Hlava štátu má zaplatiť pokutu vo výške troch mesačných platov verejného funkcionára za to, že mu získaním majetkového prospechu vznikol záväzok. "Je mu uložená pokuta za to, že v oznámení za rok 2013 neuviedol záväzok, ktorý mu podľa väčšiny vo výbore vznikol tým, že za neho firma KTAG robila kampaň v roku 2013," vysvetlil podpredseda výboru Róbert Puci (Smer-SD) s tým, že zo strany výboru je vec uzavretá.

Predseda výboru Vladimír Sloboda (SaS) s udelením pokuty nesúhlasí, rozhodnutie považuje za nedostatočne odôvodnené. "Ak mu vznikol majetkový prospech, stále tam nebolo diskutované to, či mu tým automaticky vznikol záväzok, ktorý by mal uvádzať v majetkovom priznaní," uviedol s tým, že išlo o zbytočné naťahovanie prípadu, pretože tie isté informácie mal výbor od začiatku. Kiska, tak ako každý verejný funkcionár, má podľa Slobodu právo dať podanie na Ústavný súd, aby potvrdil alebo vyvrátil rozhodnutie výboru.

Poslanci tiež rozhodli o ukončení konania vo veci prijatia daru. "Dostali sme informáciu z finančnej správy o tom, že podľa ich zákona o dani z príjmov nemôžeme tento príjem považovať za zdaniteľný príjem, lebo by došlo k dvojitému zdaneniu. Aj na základe tejto informácie, aj na základe informácií z predošlých dožiadaní, aj od firmy KTAG, aj od verejného funkcionára, sme prijali dve uznesenia," priblížil Puci. Prvým je podľa neho ukončenie konania vo veci prijatia daru a druhým udelenie pokuty prezidentovi.

Prezident Andrej Kiska považuje rozhodnutie výboru pre nezlučiteľnosť funkcií udeliť mu pokutu za politické rozhodnutie. Hlava štátu tvrdí, že nikdy nemala záväzok voči Kiska Travel Agency (KTAG). Informoval hovorca prezidenta Roman Krpelan.

„Prezident celý svoj plat rozdáva na charitu, poslanci chcú teda ukrátiť 30 rodín v núdzi s chorými deťmi o niekoľko desiatok tisíc eur,“ dodal Krpelan.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce