14. 05. 2019 17:59 | SLOVENSKO/TV Markíza

Toto sa nevidí každý rok: V máji bola snehová kalamita

V Nitre a na horských priechodoch zase vietor udrel v plnej sile.

Májový sneh v Tatrách.
Májový sneh v Tatrách. Foto: TV Markíza

Snehová kalamita v máji. Časť Slovenska sa dnes prebudila do zasneženého rána. Na juhu zas vyčíňala víchrica. Silný vietor strhával z ciest nákladiaky a váľal stromy.

Vyvalené stromy krížom cez chodníky či strhnutý plot. V Nitre to vyzeralo akoby sa mestom prehnala motorová píla. Silný vietor ľuďom podlamoval kolená, ledva sa udržali na nohách.

Vietor udrel v plnej sile ešte v pondelok (13. 5.) podvečer, neutíchol ani neskôr. Pred vetrom meteorológovia vystríhajú ešte aj počas utorkovej v noci. Silný nárazový vietor strhával konáre zo stromov. Niektoré zavalili zaparkované autá.

Horský priechod Soroška

Vietor robil veľké problémy aj pod horským prechodom Soroška medzi Rožňavou a Moldavou. Pri obci Dvorníky si s prázdnymi návesmi robil na ceste čo chcel. V nárazoch dosahoval až 80 km/h. Jednému z nákladiakov roztrhol plachtu a náklad rozmetal po poli.

Orava a horský priechod Vernár

Na severe Slovenska zas zamrznutý Bonifác priniesol ráno sneh a aj podľa meteorológov výnimočnú zimu. Na Orave miestami napadlo aj osem centimetrov snehu, čo je na tak vysoký dátum historický rekord.

Na horskom priechode Vernár sa dnes trápili kamióny a vodiči opäť nadávali. Polovica mája a stromy sú tu obťažkané ako v top sezóne na Štrbskom plese. Šoféri z rána hromžili, že čo by sme vraj chceli od cestárov v máji, keď oni spia aj v zime.

Nervozita klesala priamo úmerne upraveným cestám, ale kde hľadať chybu. Veď v máji už len málokto jazdí na zimných pneumatikách aj medzi miestnymi.

Meteorologička SHMÚ Jana Potánková nám povedala, že už v stredu (14. 5.) má byť vyššia denná teplota, najmä na juhu stredného a východného Slovenska. Postupne od štvrtka (16. 5.) už na celom území.

Pozrite si reportáž, v ktorej uvidíte výčiny počasia na Slovensku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce