11. 06. 2019 09:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Posledné Kiskove dni v paláci: Čím potešil a čím sklamal?

Nejasné vysvetlenie daňových problémov a neúčasť v Normandii. Spýtali sme sa odborníkov, čo Kiskovi vyčítajú a čo naopak vyzdvihujú.

Prezident Andrej Kiska.
Prezident Andrej Kiska. Foto: TASR

Už túto sobotu sa Zuzana Čaputová oficiálne stane slovenskou prezidentkou. Andrejovi Kiskovi tak ostávajú posledné dni v úrade prezidenta.

Politológ Marek Rybář z Masarykovej univerzity by Kisku pochválil za to, že často upozorňoval verejnosť aj politikov na problematické otázky- sociálne nerovnosti, vylúčené komunity, stav školstva a zdravotníctva. Oceňuje tiež, že mal vždy jasnú zahraničnopolitickú orientáciu.

Súhlasí s ním aj sociológ Michal Vašečka. Navyše dodáva, že jasný proeurópsky postoj nie je v strednej a východnej Európe samozrejmý.

Hodnotenie Andreja Kisku.
Hodnotenie Andreja Kisku. Foto: TVNOVINY.sk
 

Chýbal na oslavách vylodenia v Normandii

Vašečka vyzdvihuje, že Kiska ani počas najväčšej migračnej krízy nepodľahol extrémizmu a neprilieval olej do ohňa radikalizácie.

Kiskovi na začiatku jeho mandátu mnohí vyčítali, že je politický nováčik. Podľa Rybářa sa však rýchlo zorientoval a tento hendikep dokázal rýchlo zmazať.

Sociológ Vašečka považuje za dôležité, že v prezidentských voľbách Kiska vyhral nad Robertom Ficom. V opačnom prípade by sa Smeru podarilo ovládnuť všetku moc v štáte. Svojím víťazstvom navyše podľa Vašečku predznamenal postupné vytrácanie sa dominancie Smeru na slovenskej politickej scéne.

Rybář  však  Kiskovi vyčíta záver jeho mandátu. Najmä to, že necestoval na oslavy vylodenia spojencov v Normandii.

"Prezident sa v zásade pridržiaval ústavných zvyklostí a "tradičného" výkladu svojich právomocí. Rovnako ako jeho predchodcovia, preniesol svoje právomoci v zahraničnej politike na vládu. V prípade výberu sudcov Ústavného súdu jeho postup korigoval Ústavný súd, následne túto korekciu plne akceptoval," hovorí Rybář.

Po protestoch aktívne formoval politiku

Za najvýraznejší zásah do politického vývoja považuje Rybář Kiskovo rozhodnutie nevymenovať Pellegriniho nominanta na post ministra vnútra Jozefa Ráža. Podľa politológa bolo toto rozhodnutie ústavne umiernené a primerané vážnosti situácie na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Napriek tomu podľa sociológa Vašečku Kiska situáciu upokojil. "Pristúpil" na rekonštrukciu vlády a umožnil tak pokračovanie vlády súčasnej koalície. Čo mu aj niektorí jeho podporovatelia vyčítali.

Čo ale Kiska podľa politológa Rybářa podcenil, boli daňové ťažkosti jeho firmy KTAG. "Nekomunikoval jasne a otvorene, a tak poskytol oponentom zámienku na oprávnenú kritiku a následne kriminalizáciu, ktorá bola výsledkom prekrúcania faktov," dodáva Rybář.

V politike ostáva

Oproti predchodcom sa Kiska najviac líši v tom, čo bude robiť po skončení mandátu. Kým predchodcovia po skočení úradovania v paláci s politikou skončili a stiahli sa z verejného života, Kiska zakladá novú politickú stranu.

Aký bude jej program a členovia zatiaľ známe nie je.

Sledujte inauguráciu novej prezidentky Zuzany Čaputovej 15. júna o 11.00 h na obrazovkách televízie Markíza a na spravodajskom portáli TVnoviny.sk.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce