Správy z vášho kraja:
05. 11. 2015 15:16 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

EXKLUZÍVNE: Slovenské mestá chcú poprepájať letecky, ceny vraj prekvapia

Celý projekt by chcela spoločnosť spustiť od polovice budúceho roka.

Ilustračná foto - lietadlo
Ilustračná foto - lietadlo Foto: TASR

Vzniká projekt, ktorý by mal spojiť slovenské mestá leteckými linkami. Exkluzívne pre TVNOVINY.sk to povedal generálny manažér spoločnosti Blue Slovakia Tomáš Černaj. Na začiatok plánujú využiť šesť letísk a ceny leteniek by mali milo prekvapiť.

Bratislava, Žilina, Piešťany, Poprad, Košice a Sliač. Toto sú letiská, ktoré by ako prvé mali okúsiť pravidelné vnútroštátne lety. Spoločnosť však avizuje aj postupné rozširovanie ponuky do iných miest „Ak by služba začala fungovať, tak sa plánujeme rozšíriť na všetky dostupné letiská," priblížil Černaj.

Ceny leteniek ešte spoločnosť nechcela prezradiť, ale budú vraj prekvapujúce. „Budeme sa snažiť, aby bola linka rentabilná, ale budeme prihliadať aj na sociálny rozmer," povedal Černaj. Otázku batožiny spoločnosť ešte nemá úplne vyriešenú, ale na základe veľkosti lietadiel nebudú primárne slúžiť na jej prepravu. Plánujú používať dva druhy lietadiel s kapacitou 19 a 42 sedadiel.

Okrem prepravy po Slovensku by lety podľa Černaja mali slúžiť aj na zvážanie ľudí na medzinárodné letiská. „Ak pasažier letí z Bratislavy do Ríma a býva v Žiline, tak pre neho je výhodnejšie nastupovať už v Žiline a v Bratislave len prestúpiť."

Povolenia vybavujú, dotácie nechcú

Spoločnosť zároveň tvrdí, že už niektoré povolenia má vybavené, iné nie. Napríklad Dopravný úrad ešte žiadnu žiadosť neeviduje. „Dopravný úrad k 5.11.2015 neeviduje žiadosť o vydanie Osvedčenia leteckého prevádzkovateľa spoločnosťou Blue Slovakia a ani nemá informácie o tom, že by táto spoločnosť mala úmysel takúto žiadosť podať," ozrejmila hovorkyňa úradu Miroslava Janušicová. Spoločnosť však už pripravuje potrebné podklady a dokumenty pre tento úrad.

Celý projekt by chceli spustiť od polovice budúceho roka bez dotácie od štátu. „Nie je to v našom zámere. Ale ak by sa chcel niekto podieľať, tak sme otvorení. No my financovanie zaistené už máme," poznamenal Černaj.

Premiér na výjazdovom zasadnutí vlády predstavil víziu o spojení Bratislavy a Košíc pravidelnou leteckou linkou s pevnou cenou. Po otázke, či nebude spoločnosť spolupracovať s vládou, odpovedali, že to nevylučujú. Zároveň dodávajú, že takúto aktivitu vítajú.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?