Správy z vášho kraja:
03. 06. 2016 09:58 | BRATISLAVA/TV Markíza

Budú staršie byty drahšie ako novostavby? Nárast cien niečo napovedá

Stojí za tým hlavne záujem o kúpu bývania a tiež to, že na trhu je nedostatok novostavieb.

Staršia bytovka
Staršia bytovka Foto: TV Markíza

Na realitnom trhu sa začalo zdražovanie. Predajcovia využívajú, že ľudia začali investovať do bývania. Dvíhajú ceny najmä pri starších bytoch, o ktoré je u Slovákov najväčší záujem.

Vraziť peniaze do staršieho bytu a zrekonštruovať ho alebo radšej sa nasťahovať do nového, na ktorý však často treba čakať? Tejto otázke sa pri kúpe vlastného bývania asi nevyhnete. Ceny nehnuteľností sa razantne menia.

Prečo rastú ceny starších bytov?

„Zvyšovanie cien starších bytov je rýchlejšie ako zvyšovanie cien novostavieb. Pokiaľ sme mali konkrétny byt v novostavbe minulý rok stodesaťtisíc eur, dnes je to niekde na úrovni stoosemnásťtisíc eur. Pokiaľ sme mali starší byt, ktorý mal hodnotu stotisíc eur, dnes má hodnotu stodesaťtisíc eur," povedal riaditeľ Asociácie realitných kancelárií Ján Palenčár.

Stojí za tým hlavne záujem o kúpu bývania a tiež to, že na trhu je nedostatok novostavieb. To automaticky tlačí na ceny starších bytov. No a v neposlednom rade nesmieme zabudnúť na hypotekárne šialenstvo.

„Máme človeka, ktorý si aj v minulosti mohol dovoliť úver. Rozdiel v súčasnosti je ten, že si môže dovoliť vyšší úver. Čiže za tú nehnuteľnosť môže zaplatiť viac a to zvyšuje aj ceny nehnuteľností," povedal analytik Finančnej hitparád Pavel Škriniar.

Tento stav je len dočasný

Stav sa bude meniť, pretože na trh budú prichádzať nové developerské projekty. „Bude ich dostatočné množstvo a klienti prestanú mať záujem o kúpu starších bytov," dodal Palenčár.

„Práve výstavba niektorých nových sídlisk hlavne, kde sú byty s dvesto až tristo jednotkami a viac, môže ovplyvniť to, že ceny niektorých starších bytov začnú v okolí klesať. je to práve preto, že tieto nové byty prichádzajú do ešte lokalít, kde nie je napríklad vybudovaná infraštruktúra, ponúknu cenu novostavby zhruba za cenu starého bytu," ozrejmil poradca v oblasti nehnuteľností Pavel Bartošík.

Keby ceny naozaj stagnovali, v tom prípade by sa oplatilo na vysnívaný byt v novostavbe čakať.

„Veľa ľudí podcení práve cenu rekonštrukcie. Starší byt vždycky si bude viacej pýtať prevádzkových nákladov. Viacej peňazí na fond opráv. Tie peniaze môžu napríklad použiť na hypotéku, kde budú mať nový byt už v štandarde pripravený," uzavrel Bartošík.

 


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?