01. 09. 2016 07:30 | BRATISLAVA/TASR

Sme na chvoste únie: Každý štvrtý mladý človek nemá prácu

Najviac nezamestnaných mladých je v Španielsku, kde je bez práce takmer každý druhý mladý do 25 rokov.

Nezamestnaný alebo zúfalý muž
Nezamestnaný alebo zúfalý muž Foto: Shutterstock.com

Na konci júla 2016 evidovali úrady práce na Slovensku 18.126 absolventov bez práce. Vyše 60-% podiel na tomto počte tvorili absolventi vysokých škôl.

Pre študentov je ideálne, ak získavajú svoje prvé pracovné skúsenosti v odbore už počas štúdia. Možnosť kombinovať teóriu s praxou vo vlastnom odbore im dávajú čoraz populárnejšie trainee programy.

V podiele mladých nezamestnaných vo veku do 25 rokov v rámci európskej dvadsaťosmičky patrí Slovensku nelichotivá šiesta priečka.

Podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat dosiahla ku koncu júla 2016 nezamestnanosť mladých na Slovensku úroveň 24 %. Európsky priemer je nižší, na úrovni 18,8 %.

"Najvyššiemu podielu nezamestnaných mladých už dlhodobo čelí Španielsko, kde je bez práce takmer každý druhý mladý do 25 rokov. Takmer 40-% nezamestnanosť mladých trápi aj Talianov. O niečo horšie ako SR je na tom ešte Chorvátsko, Portugalsko a Francúzsko," vysvetľuje ekonóm Marek Gábriš.

Najväčší prílev absolventov zaevidovali úrady práce na Slovensku zo spoločenskovedných odborov. Necelá polovica nezamestnaných absolventov (45,44 %) bola pritom bez práce dlhšie ako pol roka.

Nešťastná študentka
Nešťastná študentka Foto: Shutterstock.com
 

Čím dlhšia je prestávka medzi ukončením školy a nástupom absolventa do zamestnania, tým zložitejšie je potom jeho uplatnenie.

Riaditeľ odboru ľudských zdrojov ČSOB Martin Dobiaš študentom odporúča, aby využili možnosť pracovať ešte skôr, ako s diplomom v ruke opustia brány škôl.

"Ako veľmi vhodný nástroj sa javia trainee programy. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že pri prijímacom pohovore často zaváži, ak má absolvent za sebou trainee program. Títo absolventi totiž do práce na plný úväzok nenastupujú ako nováčikovia, ale ako rozhľadení kolegovia, ktorí už majú za sebou skúsenosti a vyznajú sa vo fungovaní finančnej inštitúcie. Pozitívnou správou je, že tieto programy na Slovensku využíva stále viac spoločností a z rôznych oblastí," dodáva.

Pre študentov je trainee program vynikajúca príležitosť nielen aplikovať teóriu do praxe, ale postupne si zvykať aj na pracovný režim. V neposlednom rade si aj finančne prilepšia, nakoľko ide o platenú stáž.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?