Správy z vášho kraja:
25. 11. 2016 19:22 | BRATISLAVA/TV markíza

Čaká nás zdražovanie mlieka, masla, jogurtov či syrov. Ceny sa už zvyšujú

Po zrušení mliečnych kvót a ruskom embargu zaplavilo európsky trh obrovské množstvo mlieka, ktoré si hľadalo zákazníka. Situácia sa ale otočila.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Igor Bukhlin/shuterstock.com

Niektoré obchodné reťazce už ceny mliečnych produktov na pultoch predajní zvýšili, iné tak plánujú urobiť v budúcom roku. Svoje rozhorčenie neskrývajú ale mliečni farmári.

Po zrušení mliečnych kvót a ruskom embargu zaplavilo európsky trh obrovské množstvo mlieka, ktoré si hľadalo zákazníka. Situácia sa ale otočila.

„Stalo sa to, čo zrejme nikto nečakal, v auguste hovorili poľnohospodári ešte o prebytku mlieka, v septembri zaznamenávame v Európe ako aj u nás nedostatok mlieka. Je to spôsobené tým, že prestali platiť kvóty a zo slovenského trhu odišli mnohí farmári, ktorí sa rozhodli skončiť s výrobou mlieka," vysvetlil šéf mliečnych farmárov Alexander Pastorek.

Chovateľom sa neoplatilo vyrábať ako kedysi a ceny prepadli na 29 centov za liter. Práve nedostatok tejto suroviny dnes ale tlačí ceny v obchodoch hore. Za liter mlieka dáme dnes okolo 50 centov.

 

„Od leta sme zaznamenali mierny nárast cien mlieka. Predpokladáme len čiastkové zvýšenie cien pri niektorých mliečnych výrobkoch, hlavne komodít pri ktorých výrobe je hlavná zložka smotana. Časť cien predmetného sortimentu sa bude zvyšovať ešte v období pred Vianocami a časť po Novom roku," uviedla hovorkyňa Billa Denisa Pernicová.

„Ceny mlieka i niektorých mliečnych výrobkov sa od leta zvýšili a ďalší vývoj bude kopírovať znovu len trh," doplnila hovorkyňa Tesco Katarína Kadašiová.

Ostatné oslovené obchodné reťazce zvyšovanie priamo nepotvrdili, s dodávateľmi momentálne o cenách rokujú.

„Máme výhodu, že sme súčasťou európskeho trhu, kde je voľný pohyb tovarov a služieb. Ak by bol nedostatok mlieka v našich krajinách, tak sa to mlieko jednoducho dovezie, z Francúzska, Holandska, kde je chov a spracovanie mlieka technologicky vyspelejšie, ale na objem výroby lacnejšie," opísal situáciu potravinový analytik Lubomír Drahovský.

No vyššie ceny by pomohli farmárom, ktorí už dlhodobo ohlasujú straty a dohadujú sa s mliekarmi.

„Neustále zo strany spracovateľov počúvame, že preto nemôžu dať farmárom vyššie ceny, lebo im nechcú dať vyššie ceny obchodníci. Tlak obchodov sa tak prenáša v konečnom dôsledku na farmára," povedal šéf mliečnych farmárov Alexander Pastorek.

Odhadujú, že do konca roka dosiahnu straty výrobcov mlieka až 45 miliónov eur. Mlieko predávajú pod výrobné náklady.

!Súčasná cena je na úrovni 25 centov pre farmárov, samozrejme mlieko v obchodoch stojí podstatne viac, výrobné náklady sú na úrovni 35 centov. Farmár ktorý tak vyrába 2 milióny litrov mlieka ročne, stratí 200tisíc eur takže dlhodobo to robiť nemôže," dodal Alexander Pastorek.

Rok 2016 zrejme farmári ešte zvládnu, od štátu dostali na podporu 33 miliónový balík. No systémové opatrenia pre budúci rok podľa farmárov stále chýbajú. Môžeme tak byť svedkami znižovania počtu zvierat a chovov dojníc na Slovensku.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?