11. 01. 2017 16:07 , článok bol aktualizovaný 11. 01. 2017 16:23 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

RegioJet definitívne končí, železnice budú prepravcu penalizovať

Posledný vlak pôjde 31. januára.

Minister dopravy Árpád Érsek.
Minister dopravy Árpád Érsek. Foto: Michal Kovačič

RegioJet končí s vlakmi na trase Bratislava - Košice. "Výsledok je, že sme sa nedohodli, ale život ide ďalej," vyhlásil minister Érsek po rokovaní so šéfom firmy Radimom Jančurom.

Súkromný prepravca doručil v utorok 10. januára Železniciam Slovenskej republiky oficiálne oznámenie o ukončení prevádzky šiestich vlakov na tejto trase Bratislava - Košice. "Posledné vlaky budú v danom úseku vedené 31. januára 2017," priblížila hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

Do tohto dátumu bude podľa jej slov preprava cestujúcich v týchto vlakoch zabezpečená podľa platného cestovného poriadku a s plným rozsahom služieb.

Železnice podľa hovorkyne akceptujú toto oznámenie. "Až do 26. februára 2017, kedy začne platiť prvá zmena cestovného poriadku, budú ŽSR uvedené vlaky evidovať ako nevypravené zo strany dopravcu, čo znamená aj penalizáciu," dodala Pavliková.

Penalizácia je vypočítaná ako zmluvný postih podľa ceny za dopravnú cestu, čo je približne 9 eur za vlak a deň. Rozhodnutie prestať vypravovať vlaky na trase medzi Bratislavou a Košicami RegioJet oznámil začiatkom minulého týždňa.

Ako dôvod uviedol opätovné zavedenie štátnych InterCity vlakov na túto trať. Súčasne s cestovným zadarmo v dotovaných rýchlikoch totiž nie je podľa dopravcu na trhu dostatok platiacich cestujúcich na to, aby sa vedeli komerčne nedotované vlaky vo vnútroštátnej doprave na Slovensku uživiť.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?