17. 02. 2017 20:17 | BRATISLAVA/TV Markíza

Desaťtisíce penzistov, ktorí sa tešili na vyššie dôchodky, ostali poriadne zaskočení

Niektorým dôchodcom sa minimálny dôchodok nezvýšil vôbec, hoci odpracovali roky a riadne odvádzali peniaze do sociálneho systému.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Desaťtisíce penzistov, ktorí sa tešili na zvyšovanie dôchodkov, ostali začiatkom roka poriadne zaskočení. Minimálne dôchodky ostali v mnohých prípadoch zmrazené. Podľa Sociálnej poisťovne ale dôchodcovia dostali bonus už vtedy, keď im minimálne dôchodky, namiesto tých pôvodných oveľa nižších, vôbec priznali.

Niektorým dôchodcom sa minimálny dôchodok nezvýšil vôbec, hoci odpracovali roky a riadne odvádzali peniaze do sociálneho systému. Manželka zarábala menej ako minimálny dôchodok, dôchodok jej zvýšili na minimálny dôchodok, ktorý je 328 eur.

A keďže od januára sa starobné dôchodky zvyšovali, viac na účte čakal aj pán Ján s manželkou. No márne. V praxi sa totiž každé zvyšovanie vzťahuje na pôvodne priznaný dôchodok, a nepočíta sa od sumy minimálneho. V našom prípade zvýšili manželke nášho diváka dôchodok z pôvodných 313 na 321 eur. Napriek tomu, jej penzia neprevýšila minimum, a tak sa jej suma nemenila.

V podobnej situácii je veľa penzistov. Podľa Sociálnej poisťovne sú poberatelia minimálneho dôchodku dnes ale zvýhodnení. V priemere dostávajú o 30 eur viac ako im bolo pôvodne priznané.

„Ten dôchodca, ktorý je poberateľom minimálneho dôchodku je zvýhodnený dopredu na niekoľko rokov už tým, že z pôvodného dôchodku sa mu zvýšil dôchodok na minimálny, čo mu prinieslo viac peňazí," vysvetlil Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

„Ak by sme aj tú hranicu, ktorú im umelo vytvoril minimálny dôchodok ešte zvyšovali ako ostatným, tak už by sa právom ozývali všetci tí ostatní dôchodcovia, že pracovali dlhšie alebo mali vyššie zárobky. Tam by teda zase princíp zásluhovosti nepustil," uviedol Michal Stuška, hovorca rezortu práce.

Jediné zvýšenie minimálnych dôchodkov môžu penzisti očakávať iba vtedy, ak sa zvýši suma životného minima, na ktorú je minimálny dôchodok naviazaný. Životné minimum sa posledné roky ale nezvyšovalo, pretože sa nedvíhali ani ceny.

„Po tých troch rokoch kedy nerástli ceny, už prichádza tá inflácia. Ktorá zdvihne plošne už aj tie sadzby minimálneho dôchodku týchto dôchodcov. Už samotný rast životného minima od budúceho roku, bude postupne zvyšovať aj tú hranicu minimálnych dôchodkov," povedal hovorca rezortu práce.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?