19. 04. 2017 19:00 | BRATISLAVA/TASR

Približne stotisíc dôchodcov by si mohlo prilepšiť o desiatky eur

Prepočítavanie dôchodkov bude pritom individuálne, pôjde od najstarších k relatívne najmladším. A dôchodky sa nebudú vyplácať spätne.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Desaťtisíce starodôchodcov by mali mať od budúceho roka vyššie penzie. Štát chce napraviť krivdy, ktoré pred rokmi vytvoril medzi starými a novými dôchodcami. Všetkým, ktorí odišli na penziu pred rokom 2004 prerátajú dôchodky podľa terajších pravidiel.

Ak bude ich penzia po prepočítaní vyššia ako tá, ktorú poberajú teraz, Sociálna poisťovňa im začne vyplácať dôchodok v novej výške.

„To sú dôchodcovia od prvého októbra 1988 až do konca decembra 2003 - budú mať prepočítané dôchodky. U nich sa bude pohybovať ten rozdiel niekde od desať až po sto eur. Ale približne okolo 47 eur vychádza ten priemer," vysvetlil minister práce Ján Richter.

Pani Alžbeta, ktorej sa krivda tiež dotkla, si odrobila 48 rokov na rôznych miestach. Hovorí, že za odpracované roky nie je dôchodok veľký. A zvýšeniu by sa potešila.

„Keď to bude len 20 eur, aj tak budem rada. Ja ako dôchodkyňa, nemôžem si dovoliť žiadnu kultúru, nemôžem ísť do divadla, na žiadne vystúpenia, pretože vstupenky sú drahé. Napríklad by som si dopriala aspoň trochu kultúry. Ešte aj tie náklady, je tu domček, bývam sama, je treba platiť plyn, elektrinu, vodu, potom daň, mám ešte aj zvieratká, aj za tie musím platiť," povedala pani Alžbeta Kajanovičová.

Prepočítavanie dôchodkov bude pritom individuálne, pôjde od najstarších k relatívne najmladším. A dôchodky sa nebudú vyplácať spätne.

 

„Terajší dôchodcovia ani nemôžu vedieť, koho sa to dotýka, budú oslovení Sociálnou poisťovňou a zároveň im bude oznámené, že im bude prerátaný dôchodok. A že im bude od januára budúceho roku doplácaná istá suma, ktorá vyšla z tých rozdielov," upresnil Richter.

Osobitne sa budú dôchodky prepočítavať aj skupine seniorov, ktorí išli do dôchodku ešte za socializmu, do septembra 1988. Dostať by mali paušálne približne 25 eur. Na nespravodlivosť pri výpočte penzií upozorňovala roky aj Jednota dôchodcov.

„Dnešné schválenie vo vláde je dobrá správa pre seniorov, pretože po 12 rokoch sa komplexne rieši tento problém, ktorý skutočne traumatizoval seniorskú obec. My celé toto berieme ako také morálne zadosťučinenie, lebo to obdobie považujeme za diskrimináciu. Za takú skrivodlivosť pre tých, ktorí išli do dôchodku pred prvým januárom 2004," myslí si predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Ján Lipianský.

Ak prejde návrh o starobných dôchodkoch parlamentom účinnosť by mohol nadobudnúť od 1. januára 2018.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?