19. 04. 2017 19:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mobilná aplikácia vám ukáže, v ktorej reštaurácii sa najete za 2 až 4 eurá

V priemere tretina z toho, čo sa v reštauráciách navarí, sa nikdy nezje. Aplikácia funguje v deviatich európskych krajinách.

Aplikácia vyhľadáva nepredané jedlo.
Aplikácia vyhľadáva nepredané jedlo. Foto: TV Markíza

Plytvaniu jedlom je koniec. V deviatich európskych krajinách majú aplikáciu, ktorá každý večer zmapuje, v ktorej reštaurácii zostalo nepredané jedlo. Ktokoľvek si ho potom môže kúpiť za dve až štyri eurá.

Polievky, šaláty či kompletné obedové menu. Vedeli ste, že v priemere tretina z toho, čo sa v reštauráciách navarí, sa nikdy nezje? Pritom ľudí, ktorí by o teplé jedlo stáli, je nepochybne viac než dosť. Práve tento paradox inšpiroval autora šikovnej mobilnej aplikácie.

„Bol som večer v reštaurácii a videl som všetko to jedlo, čo im zostalo vo vitrínach a pýtam sa čašníka - čo s ním urobia? Povedali mi, že ho vyhodia. Potom som zistil, že je to bežná prax aj inde a mal som z toho zlý pocit," uviedol Thomas Bjorn Momsen, autor aplikácie.

Thomas stál pri zrode aplikácie 'Too Good To Go', ktorá nateraz síce funguje v 9 európskych krajinách - najnovšie napríklad v Nemecku. Radosť z nej majú všetci tí, ktorí by sa radi dobre najedli, ale majú hlbšie do vrecka. Jednoducho povedané - zbiera informácie z reštaurácii o tom, koľko porcií im zostalo a za koľko eur jedlo ponúkajú. Ceny jedál sú však väčšinou symbolické.

„Fungujeme vďaka tomu, že jedlo sa predáva za 2 až 4 eurá. Jedno euro si necháme my a zvyšok ide reštaurácii. My potom máme peniaze na obaly, marketing a celý servis," vysvetlil autor aplikácie.

Z novinky majú radosť reštaurácie, zákazníci, a napokon aj životné prostredie. Podniky, ktoré aplikáciu využili, nevyhadzujú takmer vôbec nič.

Slabinou celého nápadu je, že jedlo sa dostane len k tým, čo majú smartfón a internet a nie k tým, čo by ho zrejme potrebovali najviac.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?