21. 04. 2017 19:28 | BRATISLAVA/TV Markíza

Podmienky zamestnávania na dohodu sa sprísnia

Úrad práce bude každú dohodu preverovať.

Práca na dohodu.
Práca na dohodu. Foto: TV Markíza

Evidovaní nezamestnaní, ktorí pracujú na dohodu, si budú po novom môcť takto privyrobiť maximálne 40 dní v roku, inak ich z evidencie vyradia. A každú dohodu treba navyše dopredu nahlásiť.

V súčasnosti môžu byť ľudia evidovaní na úrade práce, a pritom môžu robiť na dohodu. Zárobok maximálne 148 eur mesačne bol jediným obmedzením. Od mája sa táto suma síce zvýši na necelých 200 eur, no obmedzí sa počet hodín.

"Každý uchádzač o zamestnanie, ktorý pracuje na dohodu, môže mať túto dohodu jednu a pracovať len 40 dní v roku," vysvetľuje Jana Lukáčová, hovorkyňa Ústredia práce.

Každú dohodu treba pritom nahlásiť na úrade práce najneskôr deň pre nástupom do zamestnania. Kto na to zabudne, automaticky ho vyradia a bude si musieť zdravotné odvody platiť sám.

Úrady práce budú oslovovať tých uchádzačov o zamestnanie, ktorí dohodu ešte nepredložili. Môžu ju predložiť písomne, elektronicky naskenovanú, alebo priniesť do podateľne. Súčasní dohodári majú čas najneskôr do ôsmeho mája.

Úrad práce bude každú dohodu preverovať. Nebude tak už možné, aby si nezamestnaný privyrábal vo firme, ktorá ho počas predchádzajúceho polroka odmietla zamestnať a ponúkla mu iba dohodu.

„Títo ľudia sa buď nechajú vyradiť, alebo sa nechajú zamestnať v nejakých prekérnych podmienkach, asi to niekto riskne a pôjde do čiernej zóny zamestnávania," myslí si Ľuboš Sirota, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov.

 
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?