18. 05. 2017 08:34 | SPLIT/kacs

Chystáte sa tento rok do Chorvátska? Vyrátali sme, o koľko to bude drahšie

Turisti si budú musieť vymeniť viac kún aj eur.

Chorvátsko, Dubrovník.
Chorvátsko, Dubrovník. Foto: shuterstock.com/julius fekete

Chorvátsko je obľúbenou dovolenkovou destináciou aj tisícok Slovákov. Tento rok sa vám cesta na juh Európy ale predraží. Viac zaplatíte za diaľničné známky a mýta, zdraželi tiež niektoré potraviny, informuje tn.cz.

Už v apríli vzrástlo mýto na chorvátskych diaľniciach o päť percent. O ďalších desať percent viac zaplatíte v sezóne (od 1. 7. do 30. 9.) na diaľniciach spoločností HAC a ARZ. Zdraženie sa prejaví napríklad aj na cenách mýta na najfrekventovanejšej diaľnici A1.

Aj v Rakúsku vzrástla cena diaľničných známok a dodatočného mýta, aj keď to nebolo tak rapídne ako v Chorvátsku - o 0,8 percenta. Pozor na podvodníkov, ktorí by vám chceli predať už raz nalepenú alebo neplatnú známku. Za ne hrozia rovnaké pokuty, ako keby ste nemali známku žiadnu!

Pri ceste z Maďarska alebo Slovinska do Splitu zaplatíte podľa výpočtov ÚAMK v priemere o 3,40 eur viac ako vlani. Ak sa chystáte do Rijeky, cesta sa vám znova z Maďarska aj Slovinska predraží asi o jedno euro.

Aj ceny potravín oproti vlaňajšku mierne vzrástli. Za chorvátsky chlieb dáte v prepočte asi 1,02 eura, za liter mlieka 87 centov, za litrovú zmrzlinu Carte d'Or takmer 5,70 eur. Mierne zdraželo aj ovocie alebo voda, ktorú tiež väčšina Slovákov z domu nevozí.

Od budúceho roka potom na turistov čakajú ďalšie poplatky. Od januára by sa mala zvýšiť DPH v pohostinstve z 13 na 25%, zdražejú tak jedlá a nápoje podávané v rôznych reštauráciách a kaviarňach.

Oproti vlaňajšku sa tiež mierne zvýšila cena pohonných hmôt. Za liter Naturalu 95 dáte v Chorvátsku priemerne 1,27 eur. Liter nafty natankujete za 1,18 eura.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?