19. 06. 2017 11:22 , článok bol aktualizovaný 19. 06. 2017 15:38 | BRATISLAVA/TASR

Štrajk vo Volkswagen bude, začne sa v utorok ráno

Posledná ponuka zo strany vedenia firmy je pre odborárov neprijateľná

Výroba áut
Výroba áut Foto: TASR

Ani pondelkové (19. 6.) popoludňajšie rokovanie medzi vedením spoločnosti Volkswagen Slovakia a Modernými odbormi Volkswagen neviedli k dohode.

"Posledná ponuka, ktorú nám dnes popoludní dalo vedenie VW SK, je pre nás neprijateľná," povedal po stretnutí Zoroslav Smolinský, predseda Moderných odborov Volkswagen.

Znamená to, ako zdôraznil, že avizovaný ostrý časovo neodbmezený štrajk bude od utorka 20. júna od 6.00 hod.

Podľa vyjadrenia predsedu predstavenstva VW SK Ralfa Sachta odborári neprijali navýšenú ponuku tarifných miezd - o 4,5 % v tomto roku a v roku 2018 o ďalších 4,2 %.

"Myslíme si, že sme predložili dobrú ponuku. Urobili sme ústretový krok, ale bez úspechu," povedal Sacht. Ako dodal, akceptácia požiadaviek odborov by značne poškodila podnik.
Vedenie spoločnosti plne rešpektuje právo zamestnancov na štrajk, riešenie vidí v ďalších rokovaniach, čomu, ako zdôraznil Sacht, sú stále otvorení.

Ekonómovia hovoria o vplyve na ekonomiku

Prípadná dlhšia odstávka výroby pre štrajk v automobilke Volkswagen Slovakia môže mať dosah na slovenskú ekonomiku. Predpokladá to Ministerstvo financií (MF) SR.

"Aj dovolenkové obdobie vo Volkswagene kýva slovenskými číslami, pretože je to vlajková loď našej ekonomiky. Akýkoľvek zásah do klasického produkčného cyklu v tejto fabrike, môže ovplyvňovať celkové čísla v ekonomike v danom štvrťroku," skonštatoval minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) s tým, že odstávka výroby má vplyv aj na obchodné kanály či objednávky. "Nejaký obmedzený časový výpadok sa dá určite v rámci celého roka dobehnúť," doplnil minister.

Podľa odhadu Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií predstavujú denné tržby automobilky 6,3 milióna eur. Dosahy odstávky výroby môžu byť podľa IFP približne ako pri trvaní celozávodných dovoleniek.

"Predpokladáme, že ak by sa naplnili priemerné celozávodné dovolenky, ktoré Volkswagen má, tak to je približne 15 dní ročne. V prípade, že by štrajk potrval viac ako týchto 15 dní, tak môžeme očakávať adekvátne dosahy. Približne 12 dní nepretržitého štrajku už vie vygenerovať vplyv, ktorý je viditeľný na raste hrubého domáceho produktu (HDP) a to je 0,1 % HDP," vyčíslila riaditeľka IFP Lucia Šrámková.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) považuje požiadavky zamestnancov automobilky za oprávnené. "Môžeme sa na to pozrieť z dvoch pohľadov. Mzdy v tejto firme sú pomerne vysoké, ak to porovnáme so slovenským priemerom. Pre mňa je otázka človeka, ktorý stojí za pásom vo Volkswagene oprávnená. Ak je to firma, ktorá má jednu z najvyšších kvalít a je to firma, ktorá vyrába najluxusnejšie autá, je tam vysoká miera produktivity práce, prečo má mať tento človek v Bratislave možno o polovicu alebo o dve tretiny nižší plat ako ten istý robotník, ktorý robí v Nemecku alebo v nejakej inej firme v západnej Európe a pritom má možno nižšiu produktivitu a robí menej luxusné autá," skonštatoval Fico.

Rokovanie o platoch vo Volkswagene však považuje za vnútornú záležitosť firmy a odborárov. "Ja tomu rozumiem, že sem tieto firmy prišli pred 20 rokmi, lebo sú tu výborné podmienky a stále platí, že ponúkame pracovnú silu, ktorá nie je taká drahá, ako je v iných krajinách. Ale pocity ľudí sú oprávnené, lebo sa majú s čím porovnávať. Nebudem však zasahovať do života odborov ani do života spoločnosti, lebo to je ich vnútorný svet. Rešpektujem právo na štrajk. Čo si vybojujú ľudia v tejto firme, je ich vnútorná vec, ale otázku, ktorú položili na stôl, považujem za úplne oprávnenú," dodal premiér.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?