Správy z vášho kraja:
04. 07. 2017 14:00 | BRATISLAVA, PRAHA/zž

Nové oblečenie má v sebe rôzne chemikálie. Ako pomôže prvé pranie?

Ani vedci presne nevedia, aké látky sa vo veciach nachádzajú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Zoriana Zaitseva/shutterstock.com

Dávate oblečenie do práčky hneď, ako si ich kúpite? Dôvodom, prečo to robiť, nie je to, že si veci pred vami skúšali iní ľudia. Nový textil totiž obsahuje stovky chemických látok.

Ani vedci presne nevedia, aká látky to sú. „Textil svoje chemické zloženie v priebehu nosenia mení, pretože rad potenciálne problémových zlúčenín je možné vyprať. Odporúčam najskôr nové kúpené oblečenie vyprať, čím sa výrazne zníži koncentrácia chemických látok," hovorí Jakub Wiener z Textilnej fakulty Technickej univerzity v Liberci.

Štítky o zložení

Otázkou je aj to, či by oblečenie nemalo mať informáciu o svojom zložení, tak ako to je pri potravinách. Štítky by zrejme boli poriadne dlhé. S týmto nápadom sa pohrávali napríklad vo Švédsku, no analýza všetkých látok v oblečení by vyšla poriadne draho. Výrobcovia sa tak tomu bránia. Píšu lidovky.cz.

Vedci však niektoré chemické látky, ktoré môže mať napríklad aj funkčné oblečenie, ani nepoznajú. Sú to látky na báze teflónu v nepremokavom oblečení. Hygienické stanice a vedci nemôžu otestovať všetko, pretože nezvyčajné správanie v organizmoch sa prejaví až po niekoľkých rokoch.

"Zatiaľ teda nie sú k dispozícii dlhodobé zdravotné štúdie o pôsobení látok na telo," vysvetľuje ďalej Wiener.

Nevedia, odkiaľ majú materiál

Organizácia Fashion Revolution oslovila minulý rok 40 najväčších odevných značiek, aby zverejnili informácie o svojich dodávateľoch. Odpovedalo desať z nich. Až tri štvrtiny nevedeli, odkiaľ pochádza materiál na výrobu ich oblečenia.

Európska únia reguluje taktiež obsah chemikálií v oblečení od roku 2006. Určuje limity nebezpečných látok a obmedzuje aj ich predaj na trhu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?