16. 07. 2017 07:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Výšku nového poistného si už živnostníci nemusia zisťovať sami

Živnostníci by nemali zabudnúť na to, že pokiaľ majú trvalý príkaz v banke, mali by si túto sumu zmeniť .

Nové poistné vám oznámi poisťovňa.
Nové poistné vám oznámi poisťovňa. Foto: TV Markíza

Začiatok júla bol pre živnostníkov vždy strašiakom. Pracné vypočítavanie aké vysoké sociálne odvody musíte platiť je ale minulosťou. Sociálna poisťovňa po novom už všetkým živnostníkom posiela oznámenia o poistnom sama. Niektorí tak možno zaplatia viac, iní už platiť možno nebudú.

Začiatok júla je pre živnostníkov dôležitým dátumom. Sociálna poisťovňa vtedy každoročne prehodnocuje, akú výšku poistného budete musieť platiť v nasledujúcich mesiacoch.

Odvody, ktoré bude musieť živnostník platiť od prvého júla, závisia od toho, aké mal príjmy v predchádzajúcom roku 2016, a ktoré vykázal vo svojom daňovom priznaní za toto obdobie. Teda podľa toho, koľko ste vlani zarobili.

Všeobecne však platí, že povinnosť platiť poistné sa týka všetkých, ktorí mali za minulý rok hrubé príjmy z podnikania viac ako 5 298 eur. Ak ste toľko nezarobili, sociálne poistenie buď platiť nebudete alebo budete dobrovoľne platiť len minimum.

„V týchto dňoch sa rozposielajú zásielky a termín na to máme do 21. júla. Treba upozorniť na to, že splatné obdobie je 8 august, pretože sa platí za júl, teda mesiac dozadu. Takže 8 august je termín, ktorý by si mali fixovať všetci živnostníci, lebo dovtedy musia zaplatiť odvody, už po novom," uviedol Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Sociálna poisťovňa pritom pošle list nielen živnostníkom, ktorým sa výška poistného mení, ale aj tým, ktorým povinnosť platiť vznikne alebo zanikne.

Zmeny v odvodoch do sociálnej poisťovne budú mať za následok aj zmeny platieb, ktoré môžu očakávať či už v prípade nemocenského poistenia alebo rodičovského príspevku.

Mnohí ale na povinnosť platiť novú výšku odvodov pozabudnú alebo sa omeškajú len kvôli tomu, že ešte stále platia po starom, a prídu na to až po tom, ako im Sociálna poisťovňa vyrúbi penále.

„Živnostníci by nemali zabudnúť na to, že pokiaľ majú trvalý príkaz v banke, zmeniť si túto sumu. Tiež identifikovať správne svoju platbu, teda mesiac a svoje identifikačné číslo, ktoré majú v Sociálnej poisťovni. A samozrejme zaplatiť načas," vysvetlil hovorca Sociálnej poisťovne.

Platenie poistného si tak posunú už iba tí, ktorí si odložili podanie daňového priznania. Novú výšku odvodov začnú platiť od prvého októbra.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?